İnanılmaz bir "operasyonun" inanılmaz öyküsü; Bu fotoğraf nasıl çekildi?

İnanılmaz bir "operasyonun" inanılmaz öyküsü; Bu fotoğraf nasıl çekildi?

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, İmamoğlu'nun reklamcısının "Külliye"ye nasıl sızdığını yazdı...

İmamoğlu-CHP yandaşı medyanın, "FETÖ'cü dediler, İmamoğlu'nun reklam şirketi dediler, Olay Tv'nin sponsoru dediler, Cumhurbaşkanı ödül verdi" diyerek haber yaptığı olayın arka planında yaşananlar ortaya çıktı...

Bu bir "fotoğraf çektirme" olayının çok ötesinde...

murat-kapki-odul-aldi.jpg

"Cumhurbaşkanı ile bir fotoğraf çektirirsen sana kimse dokunamaz. Soruşturma başlatacak savcı varsa bile eli boşa düşer!” diye düşünen bir "aklın" bu fotoğrafı çektirmek için nasıl bir yol izlediğinin ilginç hikâyesi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden plaket alan Murat Kapki, “İmamoğlu’nun reklam şirketinin sahibi”, “Olay TV’nin sponsoru”, “Kardeşi FETÖ okulunda müdür”, “bilinmezliklerle dolu bir isim” olarak gündeme gelmişti...

"İmamoğlu'nun reklamcısı Külliye'ye nasıl sızdı?"

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, bugünkü "İmamoğlu’nun reklamcısı Külliye’ye nasıl sızdı, amacı neydi?" başlıklı yazısında, bu fotoğrafın inanılmaz hikayesini yazdı...

"Parmak ısırtan bir operasyon bu"

Külliyede fotoğraf çektirmek için yapılanları anlatan Uğur, “Parmak ısırtan bir operasyon bu inanın” diye yazdı...

Uğur;  Bazıları gerçekten işi iyi biliyor. Öyle acayip bir olay ki, ben anlatacağım, siz teker teker taşları yerine oturtacaksınız. Kim kimdir ve ne yapmak istiyor, anlayacaksınız” ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu'nun reklamcısının "Külliye'de fotoğraf operasyonu" için; "Hem Külliye içinde, hem de Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerde üst düzeyde danışman olan birtakım iş adamlarıyla bağlantılar kurulur. Sponsorlar listesine girip Cumhurbaşkanı’ndan plaket alırken fotoğraf çektirmeyi kafasına koyan Murat Kapki’nin gözünde para mara yoktur. Ne kadar istenirse verecektir ki bazı iş adamlarından aldığım bilgiye göre bu miktarın İKİ MİLYON LİRA olduğunu öğrendim.” diyen Fuat Uğur'un o yazısından bir bölüm:

“Nitekim Mevlüt Yüksel ve benim yazımın ardından ihaledeki bu yasa dışılıklarla FETÖ bağlantıları Sabah ve Takvim gazeteleriyle aHaber’de de çıkınca paçalar tutuşur.

Bir formül bulunmalıdır. İşte o vakit, hiç ummadığımız zamanda karşılaştığımız bir “akıl” ortaya çıkar ve der ki: ‘Cumhurbaşkanı ile bir fotoğraf çektirirsen sana kimse dokunamaz. Soruşturma başlatacak savcı varsa bile eli boşa düşer!’

Ve plân işlemeye başlar, anında da FORMÜL bulunur. Yazı ve haberlerin çıkmasından 5 gün sonra, yani geçen hafta perşembe günü harekete geçilir.

13 Ocak günü Külliye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği’nin (RTGD) her yıl düzenlediği “Medya Oscarları” ödül töreni vardır. Ve o ödül töreninde sponsor olan iş adamlarına da Cumhurbaşkanı tarafından plaket verilecektir.

Sponsor olmadığı halde nasıl sponsor yapıldı?

Ancak gelgelelim Murat Kapki sponsor değildir. Ne yapılacaktır?

Sonra hem Külliye içinde, hem de Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerde üst düzeyde danışman olan birtakım iş adamlarıyla bağlantılar kurulur. Sponsorlar listesine girip Cumhurbaşkanı’ndan plaket alırken fotoğraf çektirmeyi kafasına koyan Murat Kapki’nin gözünde para mara yoktur. Ne kadar istenirse verecektir ki bazı iş adamlarından aldığım bilgiye göre bu miktarın İKİ MİLYON LİRA olduğunu öğrendim.

"Değiştirelim ya da bir ismi çıkaralım"

İşte o aracı isimler RTGD Başkanı Şebnem Bursalı’yı arayıp durumu iletirler. Şebnem Bursalı 10 kişilik sponsorlar listesinin çoktan Külliye’den onaylandığını ve değiştirilemeyeceğini söylese de karşı taraf ısrarcıdır.

“Değiştirelim ya da bir ismi çıkaralım” diye bastırırlar. Ama kim feragat eder ki hakkından? Murat Kapki’ninki kadar “aciliyeti” olmasa da Cumhurbaşkanı ile çekilmiş bir fotoğraf tüm sponsorların hayalini süslemektedir.

Sonunda bir isim ikna edilerek listeden çıkarılır ve yerine Murat Kapki konur. Hayrettir ki Külliye yeni listeyi onaylayarak geri gönderir. Anlaşılan kimse “Bu murat Kapki kimdir, nedir?” diye sorup soruşturma ihtiyacı hissetmemiştir.

Ve 13 Ocak gecesi Murat Kapki Cumhurbaşkanı’nın elinden plâketi alır almaz, dakikasında fotoğrafını tüm sosyal medya hesaplarında paylaşır. Amaç hasıl olmuştur.

Aracı isimler...

Neyse, Murat Kapki’nin Külliye’ye sızma operasyonuyla ne kadar “kârlı” bir iş yaptığı, hemen ertesi gün ortaya çıktı bile. İBB meclisinde Advertcity’ye altın tepside ikram edilen ihaledeki usulsüzlük ve yasa dışılıklarla ilgili AK Parti tarafından verilen soru önergesinden, aşağıda göreceğiniz Ferhat Kapki bağlantısını içeren maddenin çıkarılmış olması bile, bu “başarılı fotoğrafın” nasıl amacına ulaştığını bize daha ikinci gününde göstermiş oldu.

Bu arada bir not vereyim. Bu Murat Kapki’nin nasıl son anda sponsorlar arasına kaynak yaptığına dair bilgileri gazeteci ve yazar meslektaşım sevgili Şebnem Bursalı’dan aldım. Ricası üzerine de aracı isimleri yazmadım.

Zaten arayan bulur.”

Yazının tamamını okumak için:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.