"Gavurluğu medeniyet zanneden bir zihniyet memleketin iliklerine işlemiş!"

"Gavurluğu medeniyet zanneden bir zihniyet memleketin iliklerine işlemiş!"

Cehaleti ve eblehliği yüzünden kendini ancak tüketim kalıpları üzerinden tarif edebiliyor.

Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca, bugünkü "Bağımsızlık ve Milli kültür" başlıklı yazısında, Türkiye'nin savunma sanayii konusundaki ilerlemesine dikkat çekiyor!

Bağımsızlığın yolu!

Bağımsızlığın yolunun "ekonomik bağımsızlıktan" geçtiğini belirten Yakınca; "Uluslararası finans çetelerinden bağımsız karar alan, faiz tuzağına direnebilen bir Türkiye, aynı zamanda daha bağımsız bir Türkiye anlamına geliyor. Rantı, komisyonculuğu ve tefeciliği değil, üretimi, istihdamı ve ihracatı hedefleyen bir ekonomik yapı, bağımsızlığı da beraberinde getiriyor." diye yazdı...

Gavurluğu medeniyet zanneden bir zihniyet..

Türkiye'nin bağımsızlık hamlelerinin karşısındaki en büyük engelin, "batı hayranı-batıcılaşmış" kafalar olduğunu belirten Aydınlık yazarı Yakınca'nın yazısından bir bölüm şöyle;

"İki yüz yıllık kültürel basıncın doğal bir sonucu olarak her siyasi görüşte, her alanda ve her düzeyde Batı’ya hayran kafalar var. Gavuru medeniyet zanneden bir zihniyet, en az yedi-sekiz kuşak boyunca kök salmış, memleketin iliklerine işlemiş.

Daha fecisi, bu zihniyet, Batı’nın çok kötü bir taklidi olduğu için, orijinalinde bulunan bazı nitelikleri de taşımıyor. Felsefi derinlikten yoksun, olguları sorgulamaktan aciz. Cehaleti ve eblehliği yüzünden kendini ancak tüketim kalıpları üzerinden tarif edebiliyor. Yerli bir kültürü yeşertebilmek için en önce bu kafalar ile mücadele etmek gerekiyor..."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.