Gaffar Yakınca: Tüm dünya, en az yetmiş yıldır ABD yapımı filmlerin ideolojik bombardımanı altında!

Gaffar Yakınca: Tüm dünya, en az yetmiş yıldır ABD yapımı filmlerin ideolojik bombardımanı altında!

Hollywood, ABD devletidir...

Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca, "Biden, Oscar ve TRT" başlıklı yazısında, ABD'nin, Hollywood'u ideolojik bir silah olarak kullandığının altını çiziyor ve "Tüm dünya, en az yetmiş yıldır ABD yapımı filmlerin ideolojik bombardımanı altında. Milyarlarca insan kendi kimliklerinin dışındaki bir kalıba adeta gönüllü olarak giriyor." diyor...

ABD ve Hollywood bilmeden, tanımadan, dünyada dönen dolapların anlaşılmayacağının altını çizen Gaffar Yakınca'nın o yazısından bir bölüm şöyle;

"Dünya film endüstrisinin büyüklüğü 40 milyar Dolar’ı buluyor. Bu rakamda aslan payı ABD’ye ve tabii ki Hollywood’a ait. Ancak, Hollywood’un ABD’ye parasal kazançtan çok daha büyük bir getirisi var: Propaganda.

Amerikan film endüstrisi, ABD dış politikasının ve Amerikan yaşam tarzının propagandasını yapıyor. Filmlerin senaryoları, ana karakterlerin seçimi ve hatta zamanlaması bile ABD çıkarlarına göre planlanıyor.

Amerika’nın ihraç edeceği fikir her ne ise Hollywood ona uygun filmler üretiyor. Ana tema hemen her zaman aynı oluyor: ABD’nin hedefe koyduğu kişi, ülke veya düşünce şeytanlaştırılıyor, “insanlığın düşmanı” olarak paketleniyor. Bu düşmanların karşısında ise insanlık adına savaşan iyi yürekli Amerikalı kahramanlar oluyor.

Şablon aynı olmakla beraber, ABD siyaseti ne yanı gösteriyorsa gündem öyle belirleniyor: Amerikalı kahramanlar, 90’lara kadar komünizme karşı savaşmışlardı, sonra diktatörlere, sonra “Müslüman teröristlere” karşı savaştılar. Şimdilerde ise çevreyi kirletenlere ve cinsiyet ayrımcılığı yapanlara karşı mücadele ediyorlar.

Hollywood’un ABD’nin dış politikasına verdiği destek kadar önemli olan işlevi ise Amerikan ideolojisinin ve yaşam tarzının ihraç edilmesi ile ilgili. Tüm dünya, en az yetmiş yıldır ABD yapımı filmlerin ideolojik bombardımanı altında. Milyarlarca insan kendi kimliklerinin dışındaki bir kalıba adeta gönüllü olarak giriyor. Kot pantolonun giyilmediği, hamburgerin yenilmediği bir ülke yok. Çok uzağa gitmenize gerek yok, Türkiye’deki ana okullarında bile Noel kutlanıyor, Cadılar Bayramı etkinlikleri yapılıyor.

HOLLYWOOD, ABD DEVLETİDİR

Amerikan Sinema Derneği, en büyük beş yapım şirketini ve Netflix’i temsil ediyor. Derneğin eski başkanı Jack Valenti ABD devleti ile Amerikan film endüstrisinin ilişkisi üzerine bakın ne diyor: “Hollywood ve Washington aynı DNA’dan doğmuştur.”

Texas Üniversitesi’nden Tricia Jenkins’in 2013 tarihli kitabının adı “Hollywood’daki CIA”. Jenkins’in yazdıkları “bu kadar da olmaz artık” dedirtecek cinsten. Kitapta, CIA’nın uzun yıllardır Amerikan filmlerini denetlediğini, yapımlardan önce senaryonun CIA’ya gönderildiğini, hatta bu iş için Hollywood’da çalışan özel bir CIA biriminin olduğunu öğreniyoruz.

Nasıl “fikir özgürlüğü”, nasıl “demokrasi” ama!

Yazının tamamını okumak için:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.