Gaffar Yakınca: "Milli unsurlar arasına nifak sokuyor!"

Gaffar Yakınca: "Milli unsurlar arasına nifak sokuyor!"

Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca, emekli amirallerin muhtırasını böyle değerlendirdi...

Aydınlık yazarlarından Gaffar Yakınca, emekli amirallerin bildirisinin Rand raporunda yazılanlarla benzerlik göstermesini değerlendirdiği, "Emperyalizmin bildirisi" başlıklı yazısında ilginç iddialarda bulundu...

Bu bildirinin, "milli unsurlar arasına nifak sokmayı" hedeflediğini belirten Yakınca, Rand raporunda öngörülen stratejiyi açıklarken; "Türkiye’deki muhalefete “milli hükümeti devirmek için” bir strateji öneriyordu. O stratejinin dört bacağı vardı:

-Erdoğan’a karşı en geniş ittifakı kurun, yanınıza FETÖ ve PKK’yı da alın.

-İfade hürriyeti, insan hakları gibi kılıflarla teröristleri mazlumlar olarak gösterin, terörle mücadeleyi engelleyin

-Milli kuvvetler arasına nifak sokun. Ordu, hükümet, yargı, siyaset ve bürokrasinin birbirine güvenmemesini sağlayın.

-Türkiye’nin dış politikasını sabote edin. Batı’ya karşı denge arayışı içinde olan Türk dış politikasının önünü tıkayın ki Türkiye Batı’ya mecbur kalsın." ifadelerini kullandı.

"Bozgunculuk değilse nedir?"

Yakınca yazısının sonunda bu bildirinin milli unsurlar arasında bozgunculuk çıkarmayı hedeflediğini belirterek; " İşte amiraller bildirisi de aynı emperyalist planın parçası. Benzerini yaklaşık bir buçuk yıl önce görmüştük. Türk hariciyesini temsil etmiş olan büyükelçiler, adeta yabancı birer diplomat gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikasına karşı tavır alıyordu

Arada bir dolu akademisyen, sanatçı vs. bildirisi gördük.

Ortak özellikleri, yalanlara ya da manipüle edilmiş haberlere dayanmaları ve aynı mekaniğe hizmet etmeleriydi. Ancak hiçbiri amiraller gibi parmak sallamadığı için bu kadar gürültü de koparmamıştı.

Amiraller bildirisi ise hem üslup olarak “ayağınızı denk alın” diyor hem de turnayı tam gözünden vuruyor. Rand planının üçüncü ayağına uygun olarak milli unsurlar arasına nifak sokuyor.

Hükümette orduya, orduda hükümete karşı güvensizlik oluşmasını hedefliyor.

Aktif savaş halindeki ordumuzun moralini ve inancını hedef alıyor. Ve tabi hepsinden önemlisi halkın hem orduya hem hükümete olan güvenini sarsıyor.

Hadi darbeyi bir yana bıraktık diyelim, bunun adı bozgunculuk değilse nedir?" diye sordu..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.