Gaffar Yakınca; "Bu dil düşmanın kurşunundan, bombasından daha tehlikeli!"

Gaffar Yakınca; "Bu dil düşmanın kurşunundan, bombasından daha tehlikeli!"

"CHP’nin madrabaz siyasetçileri, bir yandan emperyalizme ve Yunan’a şirin görünebilmek için kırk takla atıyor, diğer yandan halkın bir bölümüne “işgalci düşman” muamelesi yapmaya kalkıyor..."

Aydınlık Yazarı Gaffar Yakınca, bugünkü "Bağımsızlığa karşı CHP" başlıklı yazısında, "9 Eylül'de İzmir'den verilen mesajı" değerlendiriyor...

Tunç Soyer'in törende Osmanlı'ya hakaret eden sözleri ile ilgili olarak, "Bugünün siyasetine malzeme olacak kısımların" özenle seçilmiş olduğunu vurgulayan Yakınca "O vurgular, o göz süzmeler, o imalar… Dışarıdan bakan bir göz, sanki Kurtuluş Savaşımız değil de bugün CHP-Ak Parti arasındaki bir çatışma anlatılıyor zanneder!" diyor... 

"Giyim kuşama hapsolmuş bir cumhuriyet sembolizmi; papyonlar, abuk sabuk danslar, ucube heykeller, kadeh tokuşturma seramonileri..."

Gaffar Yakınca'nın bugünkü yazısından bir bölüm şöyle;

 "Bu söylem, tarihi kukla tiyatrosu zanneden, politik gerçeklikten kopuk, hastalıklı bir zihniyetin ürünü. Ortak tarihimize karşı böylesine hoyrat bir tavır, milli birliği zedelemekten başka bir işe yaramıyor.

CHP’nin madrabaz siyasetçileri, bir yandan emperyalizme ve Yunan’a şirin görünebilmek için kırk takla atıyor, diğer yandan halkın bir bölümüne “işgalci düşman” muamelesi yapmaya kalkıyor.

Fondaş belediye medyasının özel olarak kışkırttığı, CHP-İP’in kurumsal olarak sahip çıktığı bu dil, düşmanın kurşunundan, bombasından daha tehlikeli.

Özellikle İzmir’den çıkan Tunç Soyer benzeri profiller ise bu yeni CHP’ye biçilen donun vücut bulmuş hali.

Bu tipte ne ararsan var. Giyim kuşama hapsolmuş bir cumhuriyet sembolizmi, papyonlar, abuk danslar, ucube heykeller, kadeh tokuşturma seremonileri… Paçalardan akan bir elitizm, tam boy Batıcılık, kuşaklı madalyalı masonluk… Ve üstüne, Atatürk yaşasa en önce onu çileden çıkaracak vıcık vıcık bir Atatürkçülük edebiyatı.

Eskiden CHP’li siyasetçi dediğimizde biraz asık suratlı da olsa vatana, bayrağa bağlı, az çok yerli, bir miktar bürokrat tipler gelirdi aklımıza. Şimdi partinin en önlerinde bu söylediğim tipolojiyi ve onunla el ele vermiş at tüccarı kılıklı adamları görüyoruz. CHP sadece CHP olsa idi belki bu kadar sorun etmezdik ama, kirlenen CHP, bir bütün olarak siyaset alanını da kirletiyor; memleketin bağımsızlık yürüyüşünü baltalıyor..."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.