Fuat Uğur, o gece ve sonrasında yaşananları yazdı; Aslında ne oldu?

Fuat Uğur, o gece ve sonrasında yaşananları yazdı; Aslında ne oldu?

Tokat'ta 30 Ağustos resepsiyonunda "28 Şubat'ı andıran" görüntüler ortaya çıkmıştı!

Türkiye gazetesi yazarlarından Fuat Uğur, bugünkü "Tokat Valisi elini sıkmadan geçen protestocu subaylara o gece neler dedi?" başlıklı yazısında, Tokat'ta 30 Ağustos resepsiyonunda yaşanan "Valinin elini sıkmama" eylemi ile ilgili o gece ve daha sonra yaşananları yazdı...

Uğur'un o yazısından bir bölüm şöyle:

Nihayet 6 yıldır, bu ülkede TSK bilincimize nüfuz etmiş “Askerî Vesayet” kavramıyla anılmıyor.

Ama tam “artık bitti galiba” diyorduk kendilerini hatırlatmaya başladı birileri yine. Geçen yıl 104 emekli subay ve general, Montreux Anlaşması üzerinden bir “muhtıracık” yayınlayıp hükûmeti tehdit ettiler.

Gereken yaptırımlar uygulandı.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 10 emekli subay ve general gözaltına alındı ve tutuklandı. Dava devam ediyor...

Aradan bir yıl geçti. Baktık, Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürü Albay İlhan Coşkun yayımladığı bir “iç emirle” fabrikadaki personele ve ailelerine başörtüsü ve sakal yasağı koymuş.

İYİ Kİ VALİLİĞİ ELE GEÇİRİP DARBE YAPMAMIŞLAR!

Ve geçen hafta ortaya çıkan o görüntüler…

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve eşinin verdiği 30 Ağustos Resepsiyonunda yaşananlar.

Resepsiyona gelen askerlerin başındaki subay, kulağında sözde telefonla konuşarak Vali’nin elini sıkmadan içeriye geçiyor. Arkasından diğer subaylar ve eşleri de Vali ile eşinin suratına bakmadan Resepsiyon salonunu “teşrif” ediyorlar.

Bu hadsizlik ve kepazeliğe “sebep” de açıklandı. Çok mühimmiş meğer. Eğitim Alay Komutanı’nın askerî usule göre Resepsiyonda Vali’nin yanında “davet sahibi” olarak yer alması gerekirmiş. Alamayınca da “adamları”nı toplamış bu protestoya imza atmış. Ama yine askerî usule göre Vali’nin yanında durma beklentisi içindeki komutan, ildeki diğer komutanlardan daha kıdemsizmiş ve bu yüzden Vali tarafından kabul edilmemiş. Tabii sinirlenmiş ve böyle bir protestoyu organize etmiş şımarıkça. İyi ki Valiliği ele geçirip darbe yapmamışlar!..

(…)

“TERK EDİN BURAYI!”

Ancak aldığım istihbarata göre Vali Numan Hatipoğlu o görüntülerden anlaşılacağı üzere insicamı bozmadan, diğer misafirlerin de yerlerine geçmesinden sonra o subayların yanına gidiyor ve sert biçimde çıkışarak “Siz kimsiniz de böyle bir hadsizliği Cumhurbaşkanı’nı temsil eden bir Vali’ye yapabiliyorsunuz? Bu nasıl bir cürettir. Burayı derhal terk edin” diyor.

Bunu anlatan bir ünlü televizyonun yurt haberleri şefi ve Valilik kamera kayıtlarında Vali’nin subayların yanına gidip azarladığı görüntülerin olduğunu söylüyor. Tokat’taki muhabiri bu görüntüleri alamamış ama izlemiş.

Bir Tokat Milletvekiline sordum. Vali’yi hassas, kibar ve saygılı bir insan olarak tanımlıyor ama diğer bürokratlarla iletişimine dair birtakım problemlerin de kulağına çalındığını ifade ediyor. Vali hakkında “Fazla mesafeli, dediklerini dikte ettirme konusunda sert” diye nitelemeler de var dediğine göre. Ama aynı Milletvekili, olayın ana akım medyaya sızmadan önce de durumu bildiklerini, tüm Tokat’ta konuşulduğunu belirterek “Vali el sıkmama hadsizliğinin ardından subayların yanına gidip bu sözleri söyledi mi bilmiyorum. Söylemişse iyi etmiş ama olsaydı duyardım. Yine de bir marj bırakayım tabii” dedi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.