Esayan: "Bugün Ayasofya ibadete açılsa Türkiye'ye kim ne diyebilir, kim nasıl engel olabilir?"

Esayan: "Bugün Ayasofya ibadete açılsa Türkiye'ye kim ne diyebilir, kim nasıl engel olabilir?"

O zaman tartışma bitmiştir!

Akşam gazetesi yazarlarından Markar Esayan, Ayasofya tartışmalarını değerlendirdiği bugünkü yazısında, "Bu tür ezber bozucu hamleler zayıfken değil güçlü iken yapılır. Zayıfsanız size zaten o adımları attırmazlar" diyor...

İşte Markar Esayan'ın o yazısından bir bölüm:

Ayasofya’nın ibadete açılması meselesini muhalefet dini değil, siyasi bulmuş. Buradan yola çıkarak Başkan Erdoğan’ı konuyu siyasete alet etmekle itham ediyorlar. “Şam Fatihi” Kiziroğlu Ahmet Hoca “ortak değerler”e el uzatmayın vs. demiş. Başkan Erdoğan en zayıf döneminde dikkati başka yere çekmek üzere bunu yapıyormuş.

***

Açıkçası insana/hayata dair olup da siyasi olmayan hiçbir şey yoktur. Bu tür ezber bozucu hamleler güçsüzken değil, güçlüyken yapılır. Zayıfsanız size o adımları zaten attırmazlar. Sorarım size, bugün Ayasofya ibadete açılsa, bu konuda Türkiye’ye kim ne diyebilir, kim nasıl engel olabilir? O zaman tartışma bitmiştir.

***

Türkiye kendi toprakları üzerinde egemenlik haklarını kullanırken vesayet kabul etmez.

***

Şüphesiz Türkiye bir hukuk devletidir. Gerekli süreçler işletilir ve gereken yapılır.

***

Yıllarca ensemizde “Ayasofya ibadete açılırsa, Taksim’e cami yapılırsa ‘şeriat’ gelir” diye boza pişirdiler. Bunu yaparken de orduyu, devleti FETÖ’cülere teslim ettiler. Hem cahil, hem de ahmaktılar. Vesayeti bile doğru düzgün işletemediler.

Yazının tamamını okumak için:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.