"Yurt dışından ve tek merkezden organize edildi..."

"Yurt dışından ve tek merkezden organize edildi..."

Dün akşam, bir çok ünlü tarafından paylaşılan "Help Türkiye" çağrılarının yurtdışından ve tek merkezden organize edildiği ortaya çıktı!

"Türkiye'ye müdahale edin!"

Türkiye Orman yangınlarıyla boğuşurken sosyal medyada da Türkiye'yi zayıf ve güçsüz göstermeyi hedefleyen bir çağrı yapıldı.

Bir çok ünlünün sosyal medya hesabından hazırlanmış görsellerle yaptığı çağrının, yurtdışından ve tek merkezden yapıldığı ortaya çıktı...

Dün akşam saatlerinde Twitter'da "hastag" açıldı. #helpturkey başlıklı hastag dünya sıralamasında Trend Topic (TT) oldu.

afis.jpg

Türkçesi, "Türkiye'ye yardım edin" olan hastag bazı önceden hazırlandığı anlaşılan görsellerle süslendi...

Sıralamada ilk basamaklara kadar yükselen #helpturkey için 1 milyondan fazla tweet atıldığı görüldü.

"Türkiye'ye müdahele edin" anlamı da taşıyan hastag, Türkiye'yi zayıf ve güçsüz göstermeyi amaçlayan mesajlarla yayılmaya başlandı...

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Yurt dışından ve tek merkezden..."

İletişim Başkanı Altun, "Yurt dışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır." dedi.

Altun, orman yangınlarına ilişkin yalan haberlerle ve başlatılan kampanyayla ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. Altun, yaptığı paylaşımda, Türkiye'yi etkisi altına alan orman yangınlarıyla devletin tüm imkanları seferber edilerek mücadelenin sürdürüldüğünü belirtti.

"Devletimiz dimdik ayaktadır"

35 ildeki 129 yangının 122'sinin kontrol altına alındığı bilgisini veren Altun, şunları kaydetti:

yi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibariyle yurt dışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır. Türkiye'miz güçlüdür. Devletimiz dimdik ayaktadır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz.

"Yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim"

Şu anda sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajlaşma gruplarında, forumlarında yayılan bilgilerin büyük çoğunluğunun yalan haber olduğunu ifade eden Altun, "Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim. Lütfen resmi mercilerin açıklamalarına itimat edelim." dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.