Yerli Solunum Cihazı "Sahra" Seri Üretime Geçiyor

Yerli Solunum Cihazı "Sahra" Seri Üretime Geçiyor

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) milli solunum cihazı "SAHRA"nın seri üretimi için son aşamaya geldi.

MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, "Sahra" ismi verilen ve tamamı yerli ve milli imkânlarla geliştirilen cihazın seri üretimine kısa süre içinde geçilecek. Cihazın seri üretimine geçişi için önümüzdeki ayın sonunu planladıklarını belirtirken, Sahra solunum cihazını haftalık 500 adet üretecek altyapıyı sağladıklarını da söyledi.

 

Sahra Mekanik Solunum Cihazının Özellikleri

Tasarımından yazılımına kadar tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilen Sahra, modüler yapıya sahip. Yerli ve milli üretim olan mekanik solunum cihazı ile kaynakların yurt içinde kalması da sağlandı.

Nefes darlığı ve kandaki oksijen oranı düşüklüğünden dolayı ağırlaşan bir koronavirüs hastasına temel solunum desteği sağlama özelliğine sahip cihaz, solunum yetmezliği çeken diğer hastalar için de kullanılabilecek.

Pandemiyle alakalı kurulacak sağlık ve bakım üniteleri, askeri üs bölgeleri veya kışlaların sağlık birimleri, sahra hastaneleri, hastaneler, acil servis yoğun bakımlarının yanı sıra ambulans ve evler Sahra'nın temel kullanım alanları arasında yer alıyor.

 

3 Vardiyada 24 Saat Üretim

MKEK'e bağlı MAKSAM Makina ve Maske Fabrikası'nda 3 vardiya sistemi halinde 24 saat esasına göre çalışılıyor. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında çalışan işçiler, uluslararası standartlara uygun maske ve koruyucu sağlık malzemeleri üretimini sürdürüyor.

Üretim bandında aralıklarla çalışan işçilerin, görevli bulundukları alanda düzenli olarak dezenfeksiyon çalışması yapılıyor. İşçilerin ateşleri de fabrikaya girişlerinde ölçülerek takip ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.