Yaz ayları koronavirüsün yayılmasını engellemeyecek mi?

Yaz ayları koronavirüsün yayılmasını engellemeyecek mi?

Yaz ayları koronavirüsün yayılmasını engellemeyecek mi?

Çin’de yapılan yeni bir araştırmada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü bölgelerde hava sıcaklığı artışı ile vaka sayısındaki değişim analiz edildi. Bilim insanları, havadaki ısı ile enfeksiyon oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadığını aktardı.

Daha önce Çin’de yer alan Beihang ve Tsinghua üniversiteleri tarafından yapılan çalışmalarda sıcaklık arttıkça yeni tip koronavirüs (Kovid-19) iletim hızının düştüğü sonucuna varılmıştı.

Fakat, ülkenin en büyük kenti Şangay’da bulunan Fudan Üniversitesinden araştırmacılar, koronavirüs ile hava sıcaklığı arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu.

Sonuçları European Respiratory Journal’da yayımlanan araştırma Halk Sağlığı Uzmanı Weibing Wang ve Fudan Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.

Dr. Wang ve meslektaşları; Ulusal Sağlık Komisyonu ve il sağlık komisyonlarından gelen verileri kullanarak, 17’si Hubey eyaletinde olmak üzere 224 şehirde koronavirüs yayılımını değerlendirdi.

Araştırmacılar, daha sonra bu bilgileri ocak ve mart ayı arasındaki ortalama sıcaklık, bağıl nem ve gelen ultraviyole (UV) radyasyon ölçümleri de dahil olmak üzere günlük hava durumu verileriyle karşılaştırdılar. Ekip, Hubey eyaletinin içindeki ve dışındaki şehirlerde, güneş ışığından kaynaklanan UV maruziyeti sıcaklıkları ve toplam enfeksiyon oranı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını buldu.

Bilim insanları, "Analizimiz, ortam sıcaklığının SARS-CoV-2'nin (Kovid-19) iletim yeteneği üzerinde önemli bir etkisi olmadığını gösterdi. Yeni tip koronavirüsü kontrol etmede sıcak havaya güvenmek için henüz çok erken. Pandemiyi durdurmak içim mevsimselliğe güvenmek tehlikeli bir düşünce yapısı" ifadelerini kullandı.

Öte yandan araştırmacılar; Kovid-19'un beklentileri karşılayan ve sıcak havadan etkilenmeyen ilk bulaşıcı hastalık olmayacağını sözlerine ekledi. 2012 yılında Arap Yarımadası'ndaki Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) salgınına atıfta bulunan uzmanlar, hastalığın sıcaklık 45° C'ye ulaştığında bile gelişmeye devam ettiğini belirtti.

Türkiye dahil 200’ün üstünde görülen Kovid-19 salgınında şu ana kadar 115 bini aşkın insan yaşamını yitirdi, vaka sayısı ise 1 milyon 865 bini aştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.