Ulu Hakan’ın eseri pandemi hastanesi oluyor.

Ulu Hakan’ın eseri pandemi hastanesi oluyor.

Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından 1891 yılında yaptırılan tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi'nin pandemi hastanesi olarak kullanılması için yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Ulu Hakan’ın 129 yıllık hastanesinde 400 işçi, 7 gün 24 saat çalışarak restorasyonun yüzde 70'ini tamamladı. Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi, pandemi günlerinde yeniden hayat buluyor.

hadimkoy-askeri-hastanesi.jpghadimkoy-askeri-hastanesi.jpgh-a-hastanesi1.jpgh-a-hastanesi2.jpghadimkoy-askeri-hastanesi.jpghadimkoy-askeri-hastanesi.jpghadimkoy-askeri-hastanesi.jpghadimkoy-askeri-hastanesi-001.jpg

Esasından Taviz Yok

Hastane girişinde 24 saat aralıksız nöbet tutan görevliler, inşaat alanına giriş izni olmayanları kesinlikle içeri almıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yenileme çalışmalarında görev alan personel maske ve koruyucu donanım kullanımına özen gösteriyor.

Hadımköy Askeri Hastanesi’nde yenileme çalışmaları, tarihi yapının aslına zarar verilmeden yürütülüyor. Zaman içerisinde yıkılan ya da tahrip olan bölümlerin yenilenmesi için tarihi binanın ilk hali esas alınıyor. Bu kapsamda hastanenin yıllar içinde yıpranan çatısı, pencereleri, duvarları oda ve dış cephesi orjinaline göre yenileniyor. Hastanenin dış cephesindeki çalışmaların sonuna yaklaşıldığı, boya çalışmalarına geçildiğini görülüyor.

h-a-hastanesi2-001.jpg

Tarih Ve Teknoloji

Tarihi yapı modern bir donanıma da sahip olacak. Teknolojinin tüm imkânlarının kullanıldığı yapı akıllı bina olarak hizmet verecek. Elektrik, internet, su ve diğer tıbbi sistemlerin yapımı ve kablolama çalışmaları sürüyor. Tüm bu ekipmanları aynı anda kontrol edebilecek bir sistem odası da yapılıyor. Ayrıca tarihi hastanede iki ana giriş kapısı olacak.

h-a-hastanesi1-001.jpg

Yeni Şafak'ın haberine göre; Pandemi hastanesi olarak faaliyetlerine yeniden başlayacak olan Hadımköy Askeri Hastanesi'nde hummalı bir çalışma yürütülüyor. 100 yatak kapasitesine sahip olması planlanan hastanenin 20 gün içinde tamamlanarak Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.