Twitter Türkiye'deki hesapları bu yüzden kapatmış...

Twitter Türkiye'deki hesapları bu yüzden kapatmış...

Raporu hazırlayanlar PKK ve FETÖ sempatizanı çıktı!

Twitter PKK ve FETÖ'ye sahip çıktı!

Twitter, Türkiye'den paylaşım yapan 7 bin 340 hesabı kapattığını belirtmişti.

Şirket, kapattığı hesaplarla ile ilgili olarak Stanford ve the Australian Strategic Policy Institute'ne verileri açtığını ve iş birliğine gittiğini açıkladı.

HESAPLARI BU NEDENLE KAPATMIŞLAR

Stanford hesapların davranışı üzerinde yapılan analizler neticesinde hesapların kapatılma nedenlerini şöyle sıraladı:

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılmaları

-Bu hesaplarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güçlü destek ifade ediliyor olması

-HDP'yi eleştiren ve terörizm ile ilişkilendirmeye çalışmak

-CHP'yi eleştirmek

-Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesini desteklemesi

-Barış Pınarı Harekatı'nın uluslararası meşruiyetini artırmak

-2017'deki Erdoğan'ın gücünü artırdığı Anayasa Referandumuna destek vermek

-Türkiye'nin Suriye, Libya ve Katar ile ilgili dış politikasını desteklemek

Bu hesap kapatma operasyonu süreciyle alakalı olarak, hesapların hangi metotla tespit edildiği konusu muğlak ifadelerle belirtilirken bir hashtaga yazmanın hesap kapatılma nedeni olduğunu belirtmesi de ilginç hususlardan biri.

HESAPLARIN KAPATILMASI SİYASİ BİR OPERASYON

Stanford Üniversitesi'nin Türkiye raporunda dikkat çeken bazı hususlar bulunuyor. Söz konusu raporda kapatılan hesapların AK Partili hesap olduğu iddia ediliyor, fakat burada önemli olan bazı noktalar yer alıyor.

RAPORU HAZIRLAYAN EKİBİN İÇİNDE HDP-PKK VE FETÖ SEMPATİZANLARI VAR

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nin yayımlandığı raporu hazırlayan ekibin içerisinde yer alan Fazıl Alp Akış ile Ayça Alemdaroğlu'nun sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımda PKK ve FETÖ sempatizanı oldukları açıkça gözler önüne serildi.

Alemdaroğlu ve Akış'ın sosyal medya hesabında Avrupa'daki PKK sempatizanlarına destek veren bazı paylaşımlar yapması, ayrıca FETÖ firarisi Aykan Erdemir gibi isimleri de "retweet" etmesi dikkati çekiyor.

twitter-raporu-hazirlayanlar-pkk-ve-feto-sempatizani-1.jpegraporu-hazirlayanlar-pkk-ve-feto-sempatizani-iki.jpeg

uc.jpegdort.jpegbes.jpeg

FAHRETTİN ALTUN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

"Twitter adlı sosyal medya platformu bu gece yarısı yaptığı bir açıklamayla Türkiye'de 7 binden fazla hesabın kapatıldığını duyurmuştur.

Twitter'ın yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan "sahte" hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır.

Hesapların kapatılması kararına dayanak olarak öne sürülen birtakım dokümanların da bilimsellikten uzak, taraflı ve siyasi saiklerle oluşturulduğu açıkça görülmektedir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yaklaşımlarını bilimsel veri olarak pazarlamaya kalkışan birtakım eşhas tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabası tarihi bir skandaldır.

Tek bir teknik kanıt sunulmaksızın, tamamen varsayımlardan hareketle, ilgili-ilgisiz birçok sosyal medya hesabını aynı potada eritme amacı taşıdığı açık olan bu adımın atılması, yine somut dayanaktan yoksun şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin ve bir siyasi hareketin zan altında bırakılması kabul edilemez.

Şeffaflık ve ifade hürriyeti kılıfına saklanmış bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki, Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.

fahrettin-altun-twitter.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.