Şükrü Sak'a yine çifte standart !

Şükrü Sak'a yine çifte standart !

Gazeteci Yazar Şükrü Sak CHP'li Erdem'le olan ikinci mahkemesini de kaybetti. Trajikomik olayda Sak'a 15 TL'lik icra takibi başlatıldığı öğrenildi.

gdh'tan Muhammed Deniz'e konuşan Şükrü Sak'ın, Eren Erdem’e karşı kaybettiği dava ile ilgili yorumu “adam kazandı” oldu.

2021’in Eylül ayında cezaevine gönderilen Gazeteci Yazar Şükrü Sak sosyal medyadan, “Cezaevine giriyorum… (Gazeteci Emre Erciş’in, eski CHP’li vekil Eren Erdem’e ilgili  iddialarını haber yaptığım için verilen 2 ay 27 günlük hapis cezasının infazı için cezaevine giriyorum.) Elveda basın özgürlüğü! Görüşürüz…” ifadesiyle cezasını duyurmuştu.

 

Kovid tedbirleri dolayısıyla cezaevinden çıkartılan Sak’ın Eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile olan davasında mahkeme maddi manevi tazminat kararına vardı.

Konuda asıl tarafın kendi olmadığını ve eski milletvekili Erdem hakkında Emre Erciş isimli gazetecinin iddialarını genel yayın yönetmenliğini yaptığı Nabız Haber isimli haber sitesinde yer verdiğini belirten Sak, “Emre Erciş, aile dostu olduğunu ifade ettiği ve uzun yıllar birlikte canlı yayınlara çıktığı Eren Erdem ile ilgili çok önemli ifşaatlarda bulundu. Aslında hepsi savcıların soruşturması gereken iddialardı. O iddialar arasında, Emre Erciş’in, “hakaret” sayılan bir ifadesi de vardı. Fakat, bu ifadeye haberde yer vermemiz üzerine bize dava açıldı; Hem de, Eren Erdem’in o dönemde CHP Milletvekili olduğu için, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” soruşturma genişletirdi” ifadelerini kullandı.

Suça iştirak ve tehdit ile 6 ay ceza verildi

İddianamede durumun; “Her ne kadar söz konusu kelimeyi Emre Erciş kullanmış ise de” ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Sak, “Emre Erciş’e ait olduğu kabul ediliyor, benim de bu ifadeye “iştirak ettiğim” şeklinde bir gerekçe sunuldu. Emre Erciş ise, Bana dava açmaya cesaret edemediği için size dava açtı dedi.

Bu süreçle ilgili hukuki anlamda birçok tuhaflık yaşandı,  Sonra, bu dava devam ederken, ben bu yargılama ile ilgili bir paylaşım yaptım. Kamuoyu önünde basın özgürlüğünü savunanlar, arka tarafta benim gibi gazetecileri cezaevine attırmaya çalışıyorlar diye. Bu paylaşıma bir takipçi yorum yaptı. Ben de o yoruma cevap olarak; ‘Bu adam bir daha basın özgürlüğünden bahsederse ağzının üstüne kürekle vuracağım’ diye, takipçime cevap verdim. Eren Erdem, bu ifadeden de şikayetçi oldu ve ikinci defa, buradan “tehdit” suçlamasıyla 6 ay ceza aldım” diyerek oluşan durumunun adalet duygusunu inciten bir durum olduğuna dikkat çekti.

whatsapp-image-2022-09-01-at-21-16-06-1.jpeg

10 TL verin uzlaşın denildi

Ortada sadece mecaz anlam taşıyan bir ifadenin olduğunun altını çizen Sak, “Sadece bir sosyal medya ifadesi var; Bu da bir teşbih-mecaz… Yani çifte standarta, ikiyüzlülüğe bir ironik gönderme. Yani, kamuoyu önünde, ‘insanlar attığı bir tweet yüzünden cezaevine girecek’ diye ‘gazetecilere özgürlük isteyen’ görüntüsü veren bu zihniyet, bize attığımız bir tweet yüzünden şikayet ettiler ve 6 ay ceza aldık ikinci defa. Eren Erdem’i  tanımam etmem. Ne kendisi ile ne avukatı ile görüştüm. Yalnızca  ikinci davada, uzlaşmacı bir avukat aradı, ‘10 TL verin uzlaşın’ diyerek. Fakat ben ortada bir suç görmediğim için bunu reddettim… Sonrasında dava açıldı. Ve  adam yine kazandı. 6 ay ceza aldım. Bu birinci şikayette, işte “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla, bana 14 ay ceza verildi. İstinaf’a başvurduk. İstinaf kararı usulden bozdu. Tekrarlanan yargılama sonucu, 2 ay 27 gün hapis cezası verildi. Fakat, bu da, benim 1999 yılında siyasi bir davadan cezaevine girmemle ilgili aldığım bir ceza, bu dosya ile hiçbir ilgisi bulunmamasına rağmen, ‘mükerrir gerekçesi’ sayıldı. Yozgat cezaevine girdim. Sonra kovid izni ile cezayı tamamladım” diyerek hapis cezasını tamamladığını 2 davayı da kazanan Erdem’in avukatlarının açtıkları maddi manevi tazminat davasını da kazanarak kendisine 15 TL’lik icra dosyası açtıklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.