Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil'in Bodrum'daki Kaçak Villası Yıkılacak

Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil'in Bodrum'daki Kaçak Villası Yıkılacak

Özdil’in eşi Hülya Özdil adına aldığı Bodrum Bitez’deki villanın Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi. Özdil’in 142 metrekareden 310 metrekareye çıkardığı kaçak villa 3 gün içinde yıkılacak.

Yılmaz Özdil'in Bodrum Bitez'deki villasının ruhsata aykırı birçok bölümün bulunduğunun tespit edilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlığa bağlı il müdürlüğü ekiplerinin tespitleri sonucu, Özdil'in villa için yalan beyan vererek aldığı Yapı Kayıt Belgesi dün iptal edildi. Bakanlık, Bodrum Belediyesi'ne yıkım emri verdi.

ozdil2.jpeg

İmar Barışı Sonrası Yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatı doğrultusunda harekete geçen ekipler, Özdil'in imar barışı sonrasında kaçak yaptığı belirlenen 45 metrekarelik teras ve müştemilatı incelediler.

Yalan Beyan Verdi

Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü "Kamu görevlilerine yalan beyanda bulunan" Yılmaz Özdil'in Eşi Hülya Özdil hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hülya Özdil adına kayıtlı villa,349 ada 4'üncü parselde yer alıyor.

ozdil1.jpeg

310 M2'ye Çıkardı

Özdil'in 2017'de aldığı ve 'ticari alan' statüsünde olan yapıyı "Cins değişikliği" ile villaya çevirdiği ve daha sonra 142 metrekarelik villayı, bodrum kat, teras ilavesi gibi kaçak yapılarla 310 metrekareye çıkardığı uydu fotoğraflarıyla tespit edildi.

Kaçaklar 2018 Ve Sonrasında Yapıldı

-Yapılan tespitlerde bodrum katın kaçak olduğu tespit edildi. Ana binanın altındaki bodrum katın büyük bir kısmı binanın altında, bir kısmı da dışarıya cepheli olarak yerleştirilmiş durumda. Dolayısıyla bodrum katın daha sonradan yapılma ihtimali bulunmuyor.

 -Bodrum Belediyesi bodrum katını dikkate almadan iskân verdiği ortaya çıktı. Bakanlık, İl Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı'na yazı gönderildi.

 -Yapı kayıt belgesinde 45.5 metrekare olarak gözüken terasın, yerinde yapılan incelemelerle 71 metrekare olduğu tespit edildi. Kanun gereği imar barışından ancak 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binaların sahipleri faydalanabiliyor. Ocak 2018'in hava fotoğraflarına bakıldığında terasın gözükmediği tespit edildi.

 -Mevcut yapı kayıt belgesi ise 2018'in 9. ayında alınmış. Yapı kayıt belgesindeki fotoğraflara terasın bitmiş hali konulmuş ama bunların imalatları 2018'in Ocak ayında gözükmüyor.

 -Yapılan incelemede bahçede 13,5 metrekare jeneratör odası, 18 metrekare müştemilat, 9,5 metrekarelik deponun olduğu, fakat bu yapıların da Ocak 2018 hava fotoğraflarında gözükmediği tespit edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.