O marketin başörtüsü hazımsızlığı "yok artık" dedirtti!

O marketin başörtüsü hazımsızlığı "yok artık" dedirtti!

Macro Center Akmerkez Şubesi’nin, Didem Batal adlı çalışanını başörtülü olduğu gerekçesiyle işten çıkardığı ortaya çıktı. Macro Center Akmerkez Şubesi Müdürü’nün Didem Batal’a, “Başörtüsünü çıkarıp işe devam edebilme imkanın var” dediği öğrenildi

Sabah´ta yayınlanan Kenan Kıran´ın haberi sosyal medyada gündem oldu. Macro center adlı kuruluşun başörtülü olduğu gerekçesiyle ilk günden kapı önüne koyulan çalışanına sosyal medyadan verdiği tepki sonrasında Didem Batal adlı vatandaşa destek yağdı.

Adı geçen kuruluş bununla kalmadı tepki gösteren vatandaşlara da cevap vererek "tweetlerinizi silin" yönünde örtülü tehditte bulundu.

ÜNLÜ AVUKATTAN DA TEPKİ GELDİ!

Macro Center Akmerkez Şubesi, Didem Batal adlı çalışanını başörtülü olduğu gerekçesiyle işten çıkardı. Avukat Mustafa Doğan İnal, Macro Center'in Didem Batal'a terbiyesizlik yaptığını ve ayrımcılık suçunu işlediğini belirterek, "Bu açıkça suç. Yaptığınızın hukuk önünde takipçisi olacağız" dedi.

 Didem Batal; Macro Center Akmerkez Şubesi'ne 29 Nisan 2020 tarihinde sabah 09.00'da çalışmaya başladığını belirterek, "Akşam 17.30 civarında şirketten aradılar başörtülü çalışamayacağımı, mağazanın türbanlı istemedigini söylediler ve işten çıkarıldım. Bu sistemden daha önce haberleri yok muydu? Bu nasıl terbiyesizlik!" ifadelerini kullandı..

0x0-1588421203686.jpg

 

ssss.jpg

Didem Batal'ın yazılı açıklaması şöyle: "28 Nisan 2020'de Adecco firma yetkilisiyle görüşerek, başörtülü kimlik ve özgeçmiş belgelerimi sunarak işe kabûl edildiğimin ve başlayacağım şube bildirilmesi üzerine Macrocenter Akmerkez'de 29 Nisan 2020 Pazartesi sabah 09.00'da çalışmaya başladım. Saat:17.30 civarına dek çalıştıktan sonra benimle aynı saatte oraya başlayan diğer başörtülü arakadaşım şirketten aranılarak başörtülü çalışamayacağımız, mağazanın 'türbanlı istemediği', bir günlük ücretin yatırılacağı söylenilerek işten çıkarıldık. Gururum incindiği gibi tarifsiz üzüldüm.

"MAĞAZA MÜDÜRÜNE, 'BİZİM KAPALI OLDUĞUMUZ BİLİNMİYOR MU?' DİYE SORDUK"

"Biz de mağaza müdürüne gidip 'Bunun insan onurunu hiçe sayan bir durum olduğunu, 1 günlük ücreti istemediğimi, neden bize daha önce bilgisi verilmediğini, bizim kapalı olduğumuz bilinmiyor mu?' diye de sorduk. Hiçbirşeyin cevabı olmadığı gibi mağduriyetime vicdanlı insanlar 'Ses verir' diye yazdığımın da yalanlanması daha üzdü."

"TWEETİMİ SİLMEM İÇİN TEHDİT EDİLDİM"

"Aileme destek olmak için çalışma mecburiyetiyle başladığım işimde bu acı tecrübe çok üzdü. Ama bir o kadar üzücü olan bu olaydan dolayı özür dilenip bunu telafi yerine genç bir çalışanını yalancı ilan edip PR derdiyle tweetimi silmem için tehdit edilmem."

"BAŞKA ŞUBEDE BAŞLAMAM İÇİN TEKLİF İLETTİLER"

"Daha vahimi, sosyal medyada 'asılsız' diyenler bana aynı firma aracılığıyla başka şubesinde başlamam için teklif iletiyorlar. Oysa tek beklediğim, özürdü!

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.