Koronavirüs 30 Farklı Türe Ayrıldı

Koronavirüs 30 Farklı Türe Ayrıldı

Çin’de yapılan yeni bir araştırmada, koronavirüsün geçen yıldan bu yana onlarca kez mutasyona uğradığı ve şiddetleri değişken olan en az 30 farklı türe ayrıldığı ortaya konuldu.

30 Mutasyonun 19'u Daha Önce Görülmedi

Bilim insanları, yaşları 4 ay ile 71 arasında değişen bir grup koronavirüs hastasını inceledi ve 19'u daha önce hiç görülmemiş 30 mutasyonu ortaya çıkardı. Buna göre, bazı mutasyonlar virüsün vücuttaki hücreleri istila etme yeteneğini arttırırken, diğerleri hastalığın hücreleri öldürmesine ve daha hızlı çoğalmasına yardımcı oldu.

En ölümcül mutasyonların Avrupa'ya yayılmış olanlara, daha zayıf mutasyonların ise Washington Eyaleti gibi ABD'nin bazı bölgelerinde dolaşanlara benzediği belirtildi.

 

Bağışıklık Sistemine Göre Mutasyon Geçiriyor 

Bilim insanları, virüslerin farklı popülasyonlardaki bağışıklık sistemi direncinin üstesinden gelmek için sürekli olarak mutasyona uğradığını söyledi.

medRxiv.org'da yayımlanan çalışmada, Profesör Li Lanjuan ve meslektaşları tarafından koronavirüsün laboratuvardaki insan hücrelerini ne kadar etkili bir şekilde enfekte edip öldürebileceğini test edildi. Hastalardaki virüs miktarı bir, iki, dört ve sekiz saat sonrası ile ertesi gün ve 48 saat sonrası tüm hücrelerdeki durum değerlendirildi.

Sonuçlara göre en saldırgan koronavirüs türü, en az güçlü tipin 270 katına kadar viral yük oluşturdu. Profesör Li ve ekibi, en yüksek viral yükü üreten mutasyonun 'daha yüksek hücre ölüm oranına' yol açtığını açıkladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.