İngiliz medyasının aslı olmayan Türkiye yalanı!

İngiliz medyasının aslı olmayan Türkiye yalanı!

Türkiye'den İngiltere'ye giden tıbbi malzemelerin kalitesiz olduğuna dair iddialar tamamen yalan çıktı.

Koronavirüs nedeniyle sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği İngiltere'ye Türkiye'den yardım eli uzatıldı.

Çöp poşetleriyle koronavirüsten korunmak zorunda kalan İngiliz sağlık çalışanlarına yüzbinlerce koruyucu önlük gönderildi.

İngilizler ise Türkiye'den gönderilen 400 bin koruyucu önlüğün standartlara uymadığı iddiasını gündeme getirdi.

Sağlık Bakanlığı, İngilizlerin bu iddialar üzerine harekete geçti. Yapılan araştırmanın ardından açıklama yapıldı.

İNGİLİZ MEDYASININ TÜRKİYE YALANI

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, İngiliz medyasında, "Türkiye'den İngiltere'ye gönderilen koruyucu giysilerin standartlara uygun bulunmadığına" yönelik haberlerin olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin 7 Nisan'da Birleşik Krallık'a 100.000 tulum, 100.000 cerrahi maske ve 50.000 N95 maske hibe ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin hibe ettiği ve yine devamında tedarik ettiği ürünlerin tamamına ait CE ve ISO sertifikaları İngiliz tarafına önceden ibraz edilmiştir. Tüm bu ürünler, kamusal sağlık sisteminin idaresini ve koordinasyonunu yürüten National Health Service'in (NHS) onayının ardından İngiltere'ye gönderilmiştir.

İNGİLİZ MAKAMLARIYLA TEMASA GEÇİLDİ

Haberler üzerine İngiliz makamlarıyla temasa geçilmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından gönderilen ürünlerle ilgili hiçbir sorun olmadığı NHS yetkilileri tarafından yazılı olarak, teyit edilerek, tarafımıza bildirilmiştir."

Açıklamada, ayrıca Dışişleri Bakanlığı üzerinden de resmi yazı ile İngiltere'nin ilgili makamlarından duruma ait açıklama ve bilgi talep edildiği vurgulandı.

İNGİLTERE HÜKÜMETİ'NDEN AÇIKLAMA

İngiltere Hükümeti de konuyla ilgili açıklamada bulunarak şu ifadeleri belirtti: "Türkiye'deki özel bir şirketten alınan koruyucu ekipmanların sadece küçük bir kısmı standardı karşılamıyor, çoğunluğu testleri başarıyla geçti. Özel firmanın siparişleri yetiştirememesi üzerine Türk yetkililerin temin ettiği 68 bin tulumun tamamı kalite testlerini geçti."

"Türk hükümeti bu süreçte bize çok yardımcı oldu. Koruyucu giysi tedarikinde yardım etmenin yanı sıra ihracat iznini de hızlandırdı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.