Gümbür Gümbür gelen meslek liseleri

Gümbür Gümbür gelen meslek liseleri

Bir varmış bir yokmuş gibi masallarla başlamak isterdim ama artık gerek kalmadı. Mesleki ve Teknik Eğitimde gelişim seviyemiz “Hayaldi, gerçek oldu” aşamasına geldi. Meslek Lisesinin memleket meselesi olduğunu söylemiştik, haklı da çıktık.

Hem akademik başarı, hem de teknik işgücüyle Meslek Liseliler gümbür gümbür geliyorlar. Yıllarca ikinci planda kalan Mesleki ve Teknik Eğitimimiz artık çok daha güçlü… 

2023 Eğitim Vizyon Belgesiyle birlikte Meslek Liselerinin üretim hacminin artırılması ve nitelikli işgücü sağlamalarıyla ilgili çalışmalar başlamıştı. Vizyon belgesinin açıklanmasından bu yana en büyük eksikliklerden biri olan sektör-okul ilişkisi güçlendirilmiş ve birçok sorun ortadan kaldırılmıştır. Mezunlara istihdam sağlanması için çalışmalar yapılmış ve onların nitelikli işgücü olarak sektörde kalmaları da büyük oranda sağlanmıştır. Maddi yetersizlikten dolayı üretememe sorunlarına da döner sermayelerinin artırılmasıyla çözüm bulunmuştur. Döner sermayenin önemini de biraz açıklamak gerekirse; 

Sana 50 TL veriyorum, buna göre üret!” demekle, “Sana 5000 TL veriyorum buna göre üret!” demek arasında çok fark vardır. 

Üretim sermayesinin büyüklüğü, üretimde hacim büyümesinin yanında istihdam oluşturmada da büyük fayda sağlar. Son iki yılda meslek liselerinin döner sermayelerinin artırılmasıyla üretim hacmi 400 milyona ulaşmıştır. 

Meslek Liselerinde akademik başarıya yönelik oluşan olumsuz algı

İTÜ ve ASELSAN gibi kurumlarla işbirliği yapılarak açılan proje okullarıyla kırılmıştır. Tarihte ilk defa Meslek Liseleri %1’lik dilim içerisinde olan akademik başarısı yüksek öğrenciler tarafından tercih edilmiştir. Yapılan yatırımlardan sonra Meslek Liselerine talep ülke genelinde büyük oranda artmıştır. Öğrencilerin Mesleki Eğitim Merkezleri, yani çıraklık okullarına talepleri de yapılan iyileştirmeler sonucunda %62 oranında artmıştır. 
Koronovirüsle uğraştığımız şu günlerde Meslek Liselerine yapılan yatırımların ülkemize büyük katkı sağladığı görülmektedir. Sağlık ve temizlik sektörünün ihtiyacı olan ürünlerin birçoğu Meslek Liselerimizde de üretilmektedir. Bu zor zamanlarda Meslek Liselerimiz ön plana çıkarak tarih yazmaktadırlar. 

-    Koronovirüse karşı 81 ilde Meslek Liseleri şu ana kadar 4 milyon litre hipoklorit dezenfektan, 100 bin litre el dezenfektanı ve 2 bin litre de kolonya üretmişlerdir. 

-    500 bin tek kullanımlık önlük ve tulum üretilerek sağlık çalışanlarına dağıtılmıştır. Mersin’de Meslek Liselerinde ayda 300 bin adet tek kullanımlık önlük de üretilmeye başlanmıştır.

-    Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) 3-D yazıcılarda aylık 30 bin yüz koruyucu siper üretilmiş ve sağlık çalışanlarına dağıtılmıştır. İstanbul Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde aylık 300 bin koruyucu siper üretilmeye başlanmış ve üretim hacmi yeni belirlenen illerle birlikte aylık 1 milyona çıkarılmıştır. 

Haberin devamını okumak için tıklayın.

https://www.milatgazetesi.com/yazarlar/gumbur-gumbur-gelen-meslek-liseleri/haber-236682

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.