FETÖ'cü Adil Öksüz Almanya'da mı?

FETÖ'cü Adil Öksüz Almanya'da mı?

FETÖ’nün yeni merkezi haline gelen Almanya, Adil Öksüz ile ilgili bildiklerini sır gibi saklıyor.

Daha önce Berlin’de saklanan darbeci Öksüz ile ilgili soruları ise yanıtsız bırakıyorlar...

ALMANYA, hain 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kaçarak Almanya'ya Adil Öksüz'ü korumak için 'şahsi bilgileri koruma yasasının' arkasına saklanıyor. SABAH'ın Öksüz ile ilgili ısrarlı sorularını yanıtlamaktan kaçınan Almanya İçişleri Bakanlığı, Öksüz ile ilgili sorulara 'Şahsi bilgilerin korunması esası nedeniyle bilgi veremiyoruz' cevabını verdi.

DEMEK Kİ ALMANYA'DA


ANCAK bu cevap, Adil Öksüz'ün Almanya'da bulunduğuna dair dolaylı doğrulama oldu. Çünkü Almanya şahsi bilgileri koruma yasasını haliyle sadece bu ülkede yaşayan insanlar için uygulayabiliyor. Bir başka ülkede yaşayan birinin şahsi bilgileri Almanya'da olmayacağından, bu yasaya sığınarak bilgi vermemesi de söz konusu değil.

SABAH Almanya Temsilcisi İsmail Erel, Adil Öksüz ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan resmi yollardan yanıt alamayınca, bu kez Bilgi Alma Özgürlüğü Yasası uyarınca bilgi istedi.

'OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR'

SADECE bu cevap değil, SABAH'a verilen yanıtın içinde satırların arasına gizlenmiş önemli bilgiler yer alıyor. Bakanlık, 'özel iade talepleri ve bununla ilgili alınan somut önlemler' konusunda bilgi verilemeyeceğini açıkladığı gibi, 'Bilgi Alma Yasası uyarınca, verilecek bilgilerin uluslararası ilişkilere olumsuz etkisi olabilir ihtimali nedeniyle bilgi alma hakkı bulunmamaktadır' dedi.  SABAH Almanya Temsilcisi İsmail Erel, Adil Öksüz ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan resmi yollardan yanıt alamayınca, bu kez Bilgi Alma Özgürlüğü Yasası uyarınca bilgi istedi.

Sadece bu cevap değil, SABAH'a verilen yanıtın içinde satırların arasına gizlenmiş önemli bilgiler yer alıyor. Bakanlık, 'özel iade talepleri ve bununla ilgili alınan somut önlemler' konusunda bilgi verilemeyeceğini açıkladığı gibi, 'Bilgi Alma Yasası uyarınca, verilecek bilgilerin uluslararası ilişkilere olumsuz etkisi olabilir ihtimali nedeniyle bilgi alma hakkı bulunmamaktadır' dedi.  

Bakanlık, 'Bunun daha ötesinde bilgiler, Bilgi Alma Özgürlüğü Yasası'nın 5. maddesinin 1. fıkrasında yer alan şahsi bilgilerin korunması esası uyarınca verilemez' cevabını verdi.

1.jpg2.jpg3.jpg

İŞTE SABAH'IN SORULARI
İçişleri Bakanlığı'nın cevaplamaktan kaçındığı sorular şöyle:

Hükümet Adil Öksüz ile ilgili hangi bilgilere sahip? Almanya'da mı yaşıyor? İkametiyle ilgili bilgi var mı?
Almanya'da ise, korunuyor mu? Korunuyorsa neden? Tehlike altında mı?
Nerede kaldığı bilinmiyorsa, ikametinin tespit edilmesi yönünde bir çalışma var mı?
Adil Öksüz aranıyor mu?
Eğer Almanya'da ise, neden Almanya'ya geldi? Almanya'da yardımcıları mı var?
Öksüz ile Diyalog ve Eğitim Vakfı arasında bağlantı var mı?
Alman hükümetine göre Adil Öksüz darbe girişimine karıştı mı? Eğer hayır ise, bu cevap hangi bilgilere dayanıyor?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.