Fatmanur Altun'a hakaret davasında skandal karar; "Aç köpekler" demek hakaret değilmiş!

Fatmanur Altun'a hakaret davasında skandal karar; "Aç köpekler" demek hakaret değilmiş!

Hakaret davasına bakan mahkeme, Altun'a "aç köpekler" diyen sanığa berat verirken, gerekçeli kararda Fatmanur Altun'a hakaret etti...

Fatmanur Altun, Sosyal medyadan kendisine, “İslamla ilgileri yok bu aç köpeklerin” diyerek hakaret eden Nazan Demir isimli kişi hakkında şikayetçi olmuştu.

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi, Sosyal medya kullanıcısı Nazan Demir’in, Fatmanur Altun’a yönelik “İslamla ilgileri yok bu aç köpeklerin” ifadesini hakaret saymayarak, sanığın beratine karar verdi.

Mahkeme, kararın gerekçesini açıklarken, "aç köpekler" ifadesinin, "olgusal temeli" olduğunu karara yazdı.

Mahkemenin Berat kararına dayanak olarak kurduğu ifadelerin de Fatmanur Altun’a hakaret içerirken, “İslamla alakaları yok bu aç köpeklerin” ifadesini “deney/gözlemle doğrulanabilecek kadar doğru” bir ifade şeklinde değerlendirmesi dikkat çekti.

Mahkeme, gerekçeyi, “İfadenin içeriği değerlendirilirken ilk olarak belirlenmesi gereken husus olarak söz konusu ifadenin somut bir olgu isnadı olmayıp değer yargısı açıklaması olduğu belirlenmiş, bu değer yargısı açıklamasının belli düzeyde olgusal teme içerdiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak belli bir tanınmışlık düzeyi bulunan katılanın eylemlerinin öngörülebilir bir sonucu olarak dile getirilen ve yeterli alt yapıya sahip değer yargısı açıklamasını dile getiren sanığın ifade özgürlüğünün korunması gerekliliğinin, katılanın şeref ve itibarına yapılan müdahalenin cezalandırılmasından ağır bastığı” şeklinde yazdı.

Fatmanur Altun tepki gösterdi

Karara tepki gösteren Fatmanur Altun; "En üzüldüğüm de kendisinden adalet talep ettiğimiz bir hakimin, hakareti “kitabına uydurarak” daha da ileri götürmesi. İdeolojik taassubun ete kemiğe bürünmüş hali bu. Yargı gücüne yaslanan bir zorbalık olması ise cabası. Hala şoktayım." ifadelerini kullandı.

fatmanur-altun-tweet.jpg

fatmanur-altun-bir.jpegfatmanur-altun.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.