Fahiş doğalgaz faturalarına soruşturma!

Fahiş doğalgaz faturalarına soruşturma!

EPDK harekete geçti!

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, CNN Türk’te Başak Şengül’ün sorularını cevapladı.

Başkan Yılmaz, “İGDAŞ hakkında geçen hafta yoğun şikayet almaya başladık. Yüzde 50’yi geçen oranlarda kabarık faturaların olduğu yönünde vatandaşlardan yoğun şikayet geldi. Buna kayıtsız kalamazdık” açıklamasında bulundu ve soruşturma başlattıklarını duyurdu. Yılmaz, “İGDAŞ ya fazla tahakkuk eden miktarı iade edecek ya da bir zorla iade ettirip ceza uygulayacağız” diye konuştu:

Mustafa Yılmaz fahiş doğalgaz faturaları ile ilgili şunları söyledi;

“İnceleyince şoka uğradık"

 Vatandaşların bu konudaki güveninin suistimali söz konusu. Ben 18 senedir bu sektörün içindeyim. İlk kez böyle bir şey oluyor. Bizim burada çok katı, sıkı kurallarımız var. Ve dağıtım şirketlerimiz bunu uygularlar. İGDAŞ, Türkiye’de en çok abone sahibi olan şirketimiz. Sektörün öncülerinden. Biz İGDAŞ’tan böyle bir uygulama beklemiyorduk. Dolayısıyla bu incelemeleri yaptığımızda hakikaten şoka uğradık, şaşırdık.

Çünkü böyle tüketiciye 30 günde kesmen gereken faturayı 45’inci günde tahakkuk ettirdiğinde insanların bütçesini sarsmış olursun.

Orada çalışan personelin maaşı bile o faturanın içindedir. Ortalama 30 günde okunacak şekilde, o personelin çalışması ona göre ayarlanır. Ama bu yapılmamış.

"Tahsil edildiyse iade edilecek, edilmezse ceza uygularız!"

Bunları tahsil ettilerse, bunları aboneye iade edecekler. Ya da gelecek ay mahsup edecekler aksi takdirde biz bunun takipçisi olacağız ve bunu kendi kararımızla iade ettirip; o zaman cezaya da muhatap olurlar.

Şimdi soruşturma başlattık.

Biz bütün şirketin kayıtlarını isteyeceğiz. Siz kaç tane abonemize -çünkü 6 milyon abone var- 6 milyon abonenin hepsine bunu yaptıysan korkunç bir finans yüküyle karşı karşıya kalacak tüketicilerimiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.