Esad'ın bileti kesildi yerine gelecek isim belirlendi!

Esad'ın bileti kesildi yerine gelecek isim belirlendi!

Rusya Devlet Akademisi Başkan Yardımcısı ve Asya Polis Teşkilatı (Asiapol) kurucusu Korgeneral Talat Enveroviç Çetin, Esad'ın biletinin kesildiğini ve yerine gelecek ismin Esad'ın kuzeni Rami Mahluf olduğunu iddia etti.

Suriye'de yüzbinlerce insanın ölümünden sorumlu tutulan Beşar Esad için yolun sonu göründü mü? Rusya Devlet Akademisi Başkan Yardımcısı ve Asya Polis Teşkilatı (Asiapol) kurucusu Korgeneral Talat Enveroviç Çetin'in önceki gün ortaya attığı iddia konuşuluyor.

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, Talat Enveroviç Çetin'in "Avrupa Gündem" programında söylediklerini köşesine taşıdı.

Putin'in bir süredir Esed'den rahatsız olduğunu yazan Uğur, geçtiğimiz günlerde rejimin İdlib'e saldırmasının bardağı taşıran son damla olduğu görüşünde. Fuat Uğur, Esad'ın biletinin nasıl kesildiğini ve yerine gelecek ismin nasıl belirlendiğinin ayrıntılarını aktardı:

Projenin mutfağı 13 Ocak 2020'de hazırlandı Hatırlatalım. 13 Ocak 2020’de MİT Başkanı Hakan Fidan ve heyeti ile Beşar Esad’ın güvenlik ve istihbarattan sorumlu Yardımcısı General Ali Memlük Moskova’da Znamenka Caddesi'ndeki Millî Savunma Bakanlığı binasında yeniden bir araya geldiler. Toplantıya aynı zamanda Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narişkin ile birlikte Arap ve Kürt temsilcilerinden oluşan heyetler de katıldı.

Basına hiçbir şey yansımadı ama diplomatik kaynaklar toplantıda yeni demokratik Suriye’nin kuruluşunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade etmişlerdi. Gelişmelerden hem Putin, hem de Erdoğan memnundu. Tek sıkıntı Rusya’nın Suriye’deki üsleriydi ve bu konuda da karşılıklı garantiler verilmişti.

Ve yeni isim için start Putin bu yüzden epeydir düşündüğü isim için gereken talimatları verdi. Evet, Esed’in yerine gelecek isim aslında Beşar Esad’ın kuzeni Rami Mahluf’tan başkası değil. Çetin’e göre Mahluf, Suriye Millî Ordusu ve Türkiye’nin soğuk bakacağı bir isim değil. Bu gelişmenin farkında olan Esad ise ilginç bir atakla Rami Mahluf dâhil 29 iş adamına karşı “Kara para aklama ve terörü finanse etme” suçlarıyla soruşturma açtırıp mallarının bir kısmına el koydu. Ama Rami Mahluf’un servetinin önemli bir kısmı Rusya’da.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.