Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni müjdeyi Fatih Gemisi'nden açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni müjdeyi Fatih Gemisi'nden açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’deki Fatih sondaj gemisinde yeni doğal gaz rezervi miktarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Yeni yapılan sondajda 4 bin 445 metreye ulaştık. Keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. TUNA-1'de toplam miktar 405 milyar metreküpü buldu" ifadelerini kullandı. Bulunan gazı 2023 yılında halkın kullanıma sunmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, ülkemizin doğal gazda dışa bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır" dedi. Yeni müjdeler beklendiğini vurgulayan Erdoğan, "Fatih, yeni faaliyetlerine Türk ALi-1 kuyusunda devam edecek. Çok kısa sürede yeni müjdeler de bekliyoruz" diye konuştu.

cumhurbaskani-erdogan-foto-uc.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Test analiz sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde Karadeniz'deki yeni rezervi açıkladı. Erdoğan konuşmasında ayrıca Doğu Akdeniz mesajı verdi.

cumhurbaskani-erdogan.jpg

TOPLAM REZERV 405 MİLYAR METREKÜPÜ BULDU

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Test analiz sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. "Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu.

Keşfettiğimiz hidrokarbon kaynakları ekonomik olarak çok önemli değerdir. Türkiye net ithalatçı bir ülkedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde küçük miktarda petrol ve doğalgaz çıkmakla birlikte tüketim içerisinde yetersiz bir düzeyde.

Karadeniz'deki rezerv ülkemizin en büyük hidrokarbon kaynağıdır. Devam edeceğimizi düşündüğüm keşiflerle dışa bağımlılığımız azalacaktır. Bu daha ucuz doğalgaz anlamına gelmektedir. Bu hizmetleri milletimize daha düşük fiyatla sunabileceğiz.

Bu keşfin değeri kadar önemli kaydettiğim diğer husus da milletimize büyük moral vermiş olmasıdır.

DOĞU AKDENİZ MESAJI

Doğu Akdeniz'de hiçbir zorbalığa komedi düzeyine varan oyunlara eyvallah etmeyeceğiz. Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız. 

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye'yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık.

HİDROKARBON ARAMALARI SÜRECEK

Bizim kimsenin hakkında, hukukunda özellikle de toprağında gözümüz yoktur. Karadeniz'de ve Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları aramayı sürdüreceğiz.

Türkiye'yi girdiği bu yoldan döndürmeye artık ne darbeler ne ekonomik tuzaklar ne siyasi ayak oyunları ne de içi boş tehditler kafi gelir. Büyük ve güçlü bir Türkiye bırakana kadar durmayacağız ve duraksamayacağız."

baskan-erdogan.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.