"Biz niye NATO’yu acil toplantıya çağırmıyoruz?.."

"Biz niye NATO’yu acil toplantıya çağırmıyoruz?.."

"Durum çok tehlikeli...

Tv100'de, Hande Aydemir ile Şimdi Konuşalım programına konuk olarak bağlanan mustafi Tümamiral Cihat Yaycı "Yunanistan'ın Türkiye'yi çatışmaya çekmek istediğini" söyledi...

Yaycı, Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik taciz hamleleriyle ilgili "Uçak kilitlerini, kayıtlarını NATO’ya göndereceğiz. Durum çok tehlikeli. 15 Eylül’den, moratoryumdan ve turizm mevsimi bittikten sonra Yunanistan’a kara sularını artırma ihtimali adım adım geliyor, artıracaklar" dedi.

"Biz niye NATO'yu acil toplantıya çağırmıyoruz?"

Yaycı devamında da şu uyarıları yaptı:

“Artırdıkları zaman ne olacak? Türkiye’nin bunu kabul etmesi mümkün mü? 12 mil değil, mevzu 6 milin üzerine çıkma. 6 milden 7 mile çıktığı alan uluslararası deniz alanı yani bizim balıkçılarımızın balık avladığı, yatçılarımızın gezdiği, askeri uçaklarımızın ve gemilerimizin tatbikat yaptığı alanın yüzde 13’ü Yunanistan’ın oluyor. Bunu kabul etmek mümkün mü? Elbette mümkün değil. 1995 yılı TBMM deklarasyonu var. Bu deklarasyonda 6 milin üzeri diye ifade ediliyor. Madem böyle bir tehlikeli gidişat var. Biz niye NATO’yu acil toplantıya çağırmıyoruz? Yunanistan, Türkiye’yi çatışmaya çekmek istiyor.”

Ardan Zentürk; "Bir gece ansızın gitmezseniz zaafiyet ortaya çıkar"

Yunanistan'la yaşanan gerilimi gazeteci Ardan Zentürk de kendi Youtube kanalından yorumladı. Türkiye'nin karşısında sadece Yunanistan'ın olmadığını belirterek batıyı işaret eden Ardan Zentürk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıklıkla kullandığı 'Bir gece ansızın gelebiliriz' çıkışını değerlendirdi. 

Adaların Atina yönetimi tarafından silahlandırılma sürecini hatırlatan Ardan Zentürk iç politika denkleminden 'Bir gece ansızın gelebiliriz' söyleminin çıkarılması gerektiğini kaydederek şöyle konuştu:

"Bir gece ansızın gitmezseniz ve gitmemeniz zamanla artarsa zaafiyet ortaya çıkar. Bir takım engeller ve karşımıza çıkan sorunlar bizi gitme işleminden alıkoyacaksa o zaman fazla konuşmamak lazım. Türkiye'nin haklı davalarını gerekirse hukuk ve diplomasi olarak da sergilemekte büyük yarar var. Karşımızdaki güçlerin kimler olduğunu tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Karşımızdakiler bize bunları vermemeye kararlı görünüyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.