Bilim Kurulu üyesi duyurdu: İstanbul’u korkutan sözler!

Bilim Kurulu üyesi duyurdu: İstanbul’u korkutan sözler!

İstanbul'daki salgınla ilgili endişelendiren sayılar veren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "İstanbul'da her 100 kişiden 1,5'i bu virüsü bilmeden taşıyor yani 250 bin kişi." ifadelerini kullandı.

CNN Türk'te Gece Görüşü programına konuk olan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'deki Koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Salgını 5 evreye ayırdığını belirten Ceyhan, Türkiye'nin ilk iki evreyi geçtiğini söyledi. Üçüncü evreyi ise tedbirlerin kalktığı zaman olarak niteleyen Ceyhan, "Salgının en kritik noktası 3. evre. 4. evre olan kontrollü sosyal hayata geçene kadar ciddi problemler yaşayacağımız evre 3. evredir. Çünkü hiç bir tecrübemiz yok." ifadelerini kullandı.

Virüs Taşıyan 400 bin Kişi Var

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Türkiye'de 40 bin civarında aktif virüs taşıyan insanımız var. Tanı konulmamış virüs taşıyan insan sayımız ise bunun 10 katı bir seviyede yani 400 bin civarında." dedi.

Her 100 Kişiden 1,5’i Virüs Taşıyor

Ceyhan, “İstanbul'da her 100 kişiden 1,5’i bilmeden koronavirüs taşıyıcısı. Açıklanan vakaların yüzde 60'ı İstanbul'daydı, dolayısıyla bu hastalığı taşıyıcılarının 250 bini İstanbul'da... Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1,5’i bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM'yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.