‘Basit tadilat’ dedi, kendine ‘Kale’ yaptı!

‘Basit tadilat’ dedi, kendine ‘Kale’ yaptı!

Oda TV’nin sahibi Soner Yalçın’ın Levent’te SİT alanında bulunan 30 milyon TL'lik villasını 'basit tadilat' adı altında baştan aşağı yenilediği anlaşıldı. CHP’li Beşiktaş Belediyesi ise olayı ört bas etmek istedi.

Oda TV'nin sahibi ve Sözcü yazarı Soner Yalçın'ın Levent'te SİT alanında bulunan kale gibi korunaklı olan 30 milyonluk TL’lik villasında da yasadışı inşaat yapıldığı ortaya çıktı.

kale1.jpeg

Sabah’tan Abdurrahman Şimşek’in haberine göre, Soner Yalçın, Çeşme'de SİT alanında bulunan kaçak yapılaşmaya gittiği villasından sonra İstanbul'un göbeği, Beşiktaş'ın Levent Mahallesi'ndeki villasında da usulsüz inşaat yaptığı ortaya çıktı.

SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre; Soner Yalçın 2005'te daha önce bir şirket tarafından kullanılan tripleks villa aldı. Yalçın evde basit tadilat yapmak bahanesiyle SİT alanında kalan villasında basit tadilat adı altında usulsüz inşaat çalışması yaptı.

kale2.jpeg

Kurul Kararı Yok

Yasalara göre, bu alanda, Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan hiç görüş alınmadan uygulama yapılamaz. Evin bulunduğu mahalle 2008'de “Kentsel Sit Alanı” ilan edilmişti. Yalçın, 1950'den kalma villayı iç ve dış olmak üzere baştan sona yeniledi. Rölöve projesini aşarak iç hacim dizaynları değiştirildi. Bazı iç duvarlar yıkılırken yerlerine yenileri örüldü. Katlarda oda ve ıslak hacimler yeniden tasarlandı. Betonarme taşıyıcılar çelik konstrüksiyon ile güçlendirildi. Ayrıca sahanlıklar değiştirildi ve çatı taşıyıcısı yenilendi. Zemin katın altında, yer altına merdivenlerle inilen bir oda inşa edildi. Elektrik-su ısınma- kombi tesisatı, garaj, aydınlatma tesisatı, bahçesi, mutfağı, banyoları ve çatısı komple yenilendi.

kale3.jpeg

Soner Yalçın bununla da yetinmedi, rölöve projesini fersah fersah aşarak müştemilatta ve yan bahçe mesafelerinde ilaveler yaptırdı. Müştemilatta 12 metrekare büyüme yapıldı. Villanın 393 metrekare olan toplam oturma alanı 405'e çıktı.

sy1.jpeg

CHP'li Belediye Korudu

CHP'li Beşiktaş Belediyesi, Soner Yalçın'ın evinde yaptığı proje dışı değişikliklere göz yumdu. Belediye, usulsüz çalışmalara karşı tadilatın durdurulması için hiçbir tutanak düzenlemedi. Villanın 3 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından inşaat çalışması ile bilgi sorulan CHP'li Beşiktaş Belediyesi, sadece mevcut binanın doğramalarının ve mutfak ile banyo tesisatlarının değiştirildiği, taşıyıcı kolonların güçlendirildiği şeklinde yanıltıcı bilgi verdi. Ve böylelikle resmi kurumu yanılttı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.