Akdeniz Kalkanı Harekâtı’nda İttifak Genişliyor

Akdeniz Kalkanı Harekâtı’nda İttifak Genişliyor

Donanmanın Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri koronavirüse rağmen kesintisiz sürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Akdeniz Kalkanı Harekâtı’nın uluslararası tatbikata dönüştüğünü ilan etmişti. 2006 yılından bu güne milli imkânlarla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı’nın diğer katılımcılarının Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Gürcistan, Libya, Lübnan ve Tunus olması bekleniyor. Söz konusu ülkelerle çalışmalar kararlılıkla devam ediyor.

 

Yeni Ülkeler Katılacak

Pakistan ve Ürdün’den sonra Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Gürcistan, Libya, Lübnan ve Tunus’un da harekâtın uluslararası katılımcıları arasına girmeleri bekleniyor. Bu ülkelerle, yoğun çalışmalar yürütülüyor.

 

Görüşmeler İki Yıl Önce Başladı

Türkiye’nin Akdeniz Kalkanı Harekâtı’nın uluslararası yapıya kavuşturulması maksadıyla Akdeniz’de kıyısı bulunan ya da Akdeniz üzerinden ticaret, enerji nakil hatları kullanan 9 ülkeyle görüşmeleri 2 yıl önce başlatılmıştı. Harekâtın uluslararası katılımcılarının, harekâta bilgi paylaşımı ve diğer desteklerle katkı sağlaması bekleniyor.

 

Harekâtı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İcra Ediyor

Akdeniz Kalkanı Harekâtı, Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından icra ediliyor. Harekâta; Aksaz, Mersin ve Gazimagosa Limanlarına istinaden firkateyn, korvet, hücumbot, karakol gemileri, denizaltılar ile insansız hava araçları ve deniz karakol uçakları iştirak ediyor.

Harekât ile Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerin korunması noktasında önemli faaliyetler icra ediliyor, oldubittilere geçit verilmiyor, izinsiz diğer faaliyetler ise engelleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.