"Türkiye'yi davet etmemek büyük hata!"

"Türkiye'yi davet etmemek büyük hata!"

Dünyaca ünlü enerji uzmanı Brenda Shaffer'den İsrail medyasına ilginç açıklamalar!

Karadeniz'de doğal gaz rezervi bulunmasının ardından Türkiye'nin hem kıta sahanlığı içerisindeki hidrokarbon rezervlerini hem de jeopolitik önemini yeniden gündeme getirdi. İsrail basınına konuşan dünyaca ünlü enerji uzmanı Brenda Shaffer, "Türkiye çok önemli bir güç. Rusya ve Karadeniz'i çevreleyen güçlü bir devlet. Türkiye'yi EMGF'ye davet etmemek büyük bir hata. AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Enerji Forumu'na katılımı için baskı yapmalı." ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon rezervleri hem bölge ülkeleri için hem de Avrupa için stratejik önemde bulunuyor.

TÜRKİYE'Yİ DIŞLAYARAK KURULDU!

Geçtiğimiz yıl Türkiye'yi dışlayarak kurulan Doğu Akdeniz Enerji Forumu, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'deki rezervlerini Avrupa'ya taşımayı planlıyor.

Bu foruma katılan ülkeler İsrail, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İtalya, Ürdün, Filistin idi.

EastMed olarak nitelendirilen bu projenin işlevsel olmayacağı, maliyetler nedeniyle Türkiye'nin bypass edilerek gazın Avrupa'ya gazı taşınamayacağı biliniyor.

"TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜÇ"

İsrail'de yayın yapan The Times Of Israel gazetesine konuşan Enerji Uzmanı Brenda Shaffer, "Türkiye çok önemli bir güç. Rusya ve Karadeniz'i çevreleyen güçlü bir devlet. Türkiye'yi foruma davet etmemek büyük bir hata. AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Enerji Forumu'na katılımı için baskı yapmalı" ifadelerini kullandı.

"DÜŞMANLARI DAHİL ETMEDİĞİNİZ BÖLGESEL İŞBİRLİĞİNİN BİR ANLAMI YOKTUR"

Doğu Akdeniz Enerji Forumu'nun Türkiye karşıtı bir oluşum gibi kurulduğuna dikkat çeken Shaffer, şunları söyledi:

"Düşmanları dahil etmediğiniz bölgesel işbirliğinin bir anlamı yoktur. İsrail dışında herkesin davet edildiği bir forum hayal edin. İsrail doğal olarak bunu 'İsrail karşıtı' oluşum olarak görecektir. Bu proje gerilimi arttırdı. Türkiye hala çok önemli bir güç. İsrail'in Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde 'sıfır toplamlı oyun' olmalı"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.