Osmanlı ruhunu taşıyan tek lider!

Osmanlı ruhunu taşıyan tek lider!

İtalyan vatandaşı Romano’nun MİT operasyonu ile kurtarılmasının ardından İtalyan basını Türkiye'ye ve Başkan Erdoğan’a övgü yağdırdı.

Kenya’nın Chakama bölgesinde Kasım 2018'de kaçırılıp Somali’ye götürülen 25 yaşındaki İtalyan vatandaşı Silvia Constanzo Romano, İtalya’nın ricası doğrultusunda işbirliği yaparak bölgedeki etkisini kullanan Türkiye sayesinde kurtarılarak vatanına gönderildi.

Operasyonda Türkiye Etkisi

İtalyan basınında geniş yankı bulan haberde, Türkiye’ye ve Başkan Erdoğan’a yönelik övgü ve takdir dolu ifadeler kullanıldı.

İtalya’nın ses getiren gazetelerinden olan La Repubblica, Romano'nun Türk- İtalyan iş birliğiyle yürütülen operasyon sonucunda kurtarıldığını vurguladı ve Türkiye'nin bölgedeki etkisine dikkat çekti.

insideover.jpg

“Erdoğan’ın Diplomasisine Borçluyuz”

Corriere Nazionale ve daha birçok yayın organı, Türkiye'nin başarılı iş birliği ve MİT'in çabalarını öne çıkarırken ayrıntılı bir analiz de Insideover'dan geldi.

Operasyonunun tamamının Başkan Erdoğan ve Türkiye sayesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Insideover, "Silvia'nın özgür kalmasında Erdoğan gölgesi" başlıklı analizinde kurtarma operasyonun başarısının altında yatan en büyük nedenlerden birinin Başkan Erdoğan'ın bölgede yıllardır sürdürdüğü başarılı diploması olduğunu vurguladı.

“Osmanlı Ruhunu Taşıyan Tek Lider”

Türk istihbaratının katkısının hiçbir şekilde göz ardı edilemeyeceğine dikkat çeken analiz, Türkiye'nin bölgede Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana sahip olduğu ilişkilere dikkat çekti.

Osmanlı'nın bölgede kurduğu gücün, iş birliğinin ve bölgede hakim olduğu kültürel arka planın katkıları da vurgulandı.

Kurtarma operasyonundan "Erdoğan'ın zaferi" olarak bahseden Insideover, Başkan Erdoğan için "Afrika dünyasındaki ilişkilerini nasıl koruyup güçlendireceğini bilen, Osmanlı ruhunu taşıyıp canlandıran, usta bir diplomasi örneği sergileyen tek lider" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.