72 yıl önce siyonistler Filistin´i ilhaka başladı

72 yıl önce siyonistler Filistin´i ilhaka başladı

Filistinliler, İsrail'in 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor.

İşgal güçleri Nekbe sırasında 1 milyona yakın Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi. Siyonist çeteler 70'ten fazla katliam gerçekleştirdi ve 15 binden fazla Filistinli şehit oldu.

O günden bu güne Filistin’de direniş bariyerine çarpan Siyonist rejim, hiçbir zaman Filistin’i teslim almayı başaramadı.

Günümüzde Hamas ve İslami Cihad’ın öncülük ettiği direniş, Siyonist rejimi atacağı adımlarda caydırıyor.

Son olarak işbirlikçi Suudi Arabistan ve BAE gibi Körfez ülkelerinin desteğini alan Amerika ve İsrail, Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirilen plan ile Filistin halkının maddi refahının sağlanması karşılığında Filistin direnişini sonlandırmayı ve Filistin topraklarını İsrail’e peşkeş çekmeyi amaçlıyor.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olacağı bu planda, kenar mahallerin bırakıldığı sözde bağımsız Filistin devletinin ordu ve polis gücü de olmayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.