Koronavirüse karşı ‘yüzde yüz etkili’ antikor.

Koronavirüse karşı ‘yüzde yüz etkili’ antikor.

ABD'li bir biyoeczacılık firması, insan vücudunu koronavirüse karşı koruyan ve 4 gün gibi kısa bir sürede vücuttan atan antikor geliştirdi.

Fox News'de yer alan habere göre, California merkezli "Sorrento Therapeutics" adlı firma Korona virüsüne karşı buldukları antikoru açıkladı.

Firma keşfettikleri STI-1499 adlı antikorun Korona virüsünü yüzde yüz engellediğini savunurken, söz konusu antikor tedavisinin Koronavirüs aşısı piyasaya çıkmadan aylar önce hazır olabileceğini belirtti.

“Yüzde Yüz Çözüm”

Fox News'e açıklamalarda bulunan firma CEO'su Dr. Henry Ji, "Tedavinin olduğunu ve yüzde yüz çözüm sunduğunu vurgulamak istiyoruz. Vücudunuzda nötrleştirici antikor varsa, sosyal mesafeye ihtiyacınız yoktur. Hayatı korkmadan normale döndürebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

“Virüsün Vücuda Girişini Engelliyor”

Dr. Ji, 10 yıldır topladıkları milyarlarca antikoru test ettiklerini ve aralarında uygun olan yüzlerce antikorun Koronavirüse karşı direnç gösterdiğini hatta vücuda girişini engellediğini belirtti. Söz konusu antikorların içinde özellikle bir tanesinin virüsün sağlıklı hücrelere bulaşmasını yüzde yüz engellediğini fark ettiklerini kaydeden Ji, "Antikor, bir virüsün vücuda girişini engellediği zaman o virüs hayatta kalamaz. Hücreye giremezlerse çoğalamazlar. Yani, virüsün hücreyi ele geçirmesini önlersek, virüs sonunda ölür. Vücut da bu virüsten temizlenir. STI-1499 antikoru, virüsün etrafını sararak vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

“Aşıdan Daha Etkili”

Dr. Ji, antikorun yan etkisi olmadığından koruyucu tedavi olarak kullanılabileceğini ve geliştirilebilecek herhangi bir aşıdan daha etkili olabileceğini ileri sürdü.

Ji, "Bu en iyi çözümdür. Aşı yapmanın amacı nötralize edici bir antikoru yaymaktır. Haliyle sizde zaten böyle bir antikor bulunuyorsa aşı ile dağıtılana ihtiyacınız yoktur." dedi.

Uzmanlar Şüpheyle Yaklaştı

Covi-Shield olarak adlandırılan kokteyl, üç farklı antikordan oluşacak ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi onayını alırsa ilk etapta Koronavirüs hastaları ve işe dönen insanlara uygulanacak. Bazı uzmanlar ise firmanın iddialarına işaret ederek, "Bu kadar kısa bir zaman içinde yüzde yüz çözümden bahseden söylemlere yüzde yüz şüpheyle yaklaşın." uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.