İsrail'le anlaşacakları iddia edilmişti; yalanlama geldi!

İsrail'le anlaşacakları iddia edilmişti; yalanlama geldi!

Sudan, terör devleti İsrail'le normalleşme anlaşması imzalayacakları iddialarını yalanladı.

Sudan, terör ve işgal devleti İsrail ile normalleşme anlaşmasına imza atacakları iddialarını yalanladı.

Konu ile ilgili Sudan Dışişleri Bakanı Ömer İsmail Kameruddin'den açıklama geldi.

"Hiçbir düzeyde tartışılmıyor"

Kameruddin, Arap ülkelerinin yüz karası Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'den sonra işgalci İsrail'in ülkesi ile de normalleştirme anlaşması imzalayabileceği iddialarını yalanladı ve bu hususun Bakanlar Kurulu'nda hiçbir düzeyde tartışılmadığını söyledi.

Temmuz ayında Sudan'da kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığına vekaleten getirilen Kameruddin, İsviçre-Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında konuşan Sudan Dışişleri Bakanı Kameruddin, bazı Arap ülkelerinin terör devleti İsrail ile normalleşme anlaşmaları imzalaması ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Kameruddin, siyonist İsrail ile normalleşme hususunun 1948 senesinden beri tartışıldığını söyleyerek ülkesinin Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in ardından siyonist İsrail ile normalleşme anlaşmasına varabilecekleri iddialarını yalanladı.

Sudan Dışişleri Bakanı Kameruddin, İsrail ile normalleşme ilişkilerine de diğer hususlar gibi baktıklarını, burada bir aciliyet bulunmadığını, İsrail ve başka yerlerden haberler gördüklerini, herkesin sırada Sudan'ın olduğunu söylediğini lakin kendisinin bunu görmediğini ifade ederek bu hususun Bakanlar Kurulu'nda hiçbir düzeyde tartışılmadığını belirtti.

"Başka bir yerde görüşmeler sürüyor olabilir"

Sudan Dışişleri Bakanı, belki ülkede başka bir yerde görüşmelerin sürüyor olabileceğini söyleyerek ancak kendisinin çalıştığı ve Dışişleri Bakanlığına vekalet ettiği yerde böyle bir hususun gündemde olmadığını ifade etti.

Tepki çeken açıklama: BAE-İsrail anlaşması olumlu bir adım

Sudanlı Bakan ayrıca tepki çeken bir açıklamaya imza atarak, BAE'nin İsrail ile yaptığı anlaşmanın olumlu bir adım olduğunu ileri sürdü.

Filistin davasına ihanet olarak nitelendirilen anlaşmayı 'barış' olarak nitelendiren Kameruddin, herhangi iki ülke arasındaki barışı hoş karşılamayan herhangi birinin aklını kaçırmış olması gerektiğini iddia etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.