Dini lider, korona mücadelesini cihatçı hareket olarak nitelendirdi

Dini lider, korona mücadelesini cihatçı hareket olarak nitelendirdi

İran´ın dini lideri Ali Hamaney koronavirüsle mücadelede İran halkı ile ilgili görevlilerin performansını "büyük ve gurur verici bir cihatçı hareketi" olarak nitelendirdi.

 İran´ın 81 yaşındaki dini lideri Ali Hamaney, Batı'nın korona ile mücadelede, yönetme kabiliyetinin, sosyal felsefe ve ahlak olmak üzere üç alanda yenildiğini belirtti.

İran´da da kabine toplantıları görüntülü olarak gerçekleşirken Hamaney, batıya yüklendi. İranlı sağlık çalışanlarına övgülerde bulundu.
Tahran'da düzenlenen Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısına telekonferansla katılan Hamaney, "Batı ülkeleri ve Batı’ya özenenler bu başarısızlığın görülmesini istemiyorlar, ancak bu yetersizliğin boyutlarının incelenmesi ve dile getirilmesi lazım. Çünkü insanların kendi kaderlerini belirlemede bunları bilmesi gerekiyor. Korona salgını Amerika  ve Avrupa'da diğer ülkelere göre daha geç yayıldı, yani virüse karşı tedbir alma fırsatı buldular, ancak olması gerektiği gibi iyi bir iş çıkaramadılar. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde çok sayıda ölüm ve vaka sayısı gerçekleşti. İşsizlik de dahil olmak üzere bu ülkelerdeki sorunlar onların acizliğini gösteriyor". ifadelerini kullandı.

BÜYÜK VE GURUR VERİCİ BİR CİHATÇI HAREKETİ
Hamaney, Batı’nın sosyal felsefesinin de yenilgiye uğradığını dile getirerek, “Batı'daki sosyal felsefenin ruhu ve içeriği materyalizm ve paraya dayanır. Bu yüzden salgın sırasında yaşlılar, engelli hastalar ve evsizler gözardı edildi, çünkü bu grup insanlar para kazanıp materyalizme hizmet etmekten yoksun. Birçok yaşlı insan huzurevlerinde öldü. Bu olay Batı felsefesinin başarısızlığını ortaya çıkardı" diye konuştu.
Batıya eleştirilerini sürdüren lider, İran halkı ile ilgili görevlilerin performansını "büyük ve gurur verici bir cihatçı hareketi" olarak nitelendirdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.