İngiltere ekonomisi dibe vurdu!

İngiltere ekonomisi dibe vurdu!

İngiltere ekonomisi, koronavirüs nedeniyle Nisan ayında yüzde 20,4 oranında küçüldü. Ülke tarihinde aylık bazda karşılaşılan en büyük daralma oldu.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) açıkladığı rakamlara göre ülkenin gayri safi yurt içi hasılası Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 20,4 geriledi. Bu, tarihte kaydedilen aylık bazlı en büyük küçülme oldu.

ONS'tan istatistikçi Jonathan Athow, “Nisandaki düşüş, bugüne kadar gördüğümüzün en büyüğü oldu. Mart ayındaki küçülmeden üç kat, koronavirüs salgını öncesinden ise 10 kat büyük bir daralma yaşandı. Ekonominin neredeyse tüm alanları darbe almış durumda” dedi.

uk1.jpg

CNN'de yer alan haberde, İngiliz şirketleri, koronavirüs salgını sırasında hükümetin yardım programlarından 35 milyar sterlin (300 milyar TL) borçlandı. 9 milyon kişinin maaşlarının tamamı ya da bir bölümü devlet tarafından ödeniyor. Bunun şimdiye kadar ki maliyeti 19,6 milyar sterlin (168 milyar TL) oldu.

“İkinci Şok Karşısında Hayatta Kalamayız”

İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI), salgın sırasında tüm nakitlerini kullandıklarını ve ikinci bir şok karşısında hayatta kalamayacaklarını belirtti.

CBI Genel Müdürü Caroly Fairbairn, “İngiliz iş dünyasının dayanıklılığı kesinlikle dibe vurdu. Kenarda duran her nakit para, hazırlanan tüm stoklar tükendi. Konuştuğum firmaların hiçbirinin, Brexit sonrası AB ile ticari anlaşma yapılmaması ihtimaline karşılık bir planı yok” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.