İngiliz The Telegraph gazetesi, Katar’dan özür diledi

İngiliz The Telegraph gazetesi, Katar’dan özür diledi

The Telegraph, Katar Hayır Kurumunun terör örgütü olarak nitelendirildiği ve kurumla irtibatlı olan bir İngiliz derneğinin bağımsızlığının sorgulandığı makalelerinden dolayı özür diledi.

Qatar News Agency (QNA), The Telegraph, 17 Ağustos ve 19 Ekim 2019 tarihlerinde yayımladığı iki makale için özürlerini bildirdi.

Makalelerden biri “Katar Hayır Kurumunun bağlantıları korku uyandırıyor”, diğeri ise “Hapishane saldırısında öldürülen kadın, İngiliz hayır kurumu başkanı adına çalışıyordu” başlığıyla yayımlanmıştı.

Makalelerde, İngiliz yardım kuruluşu Nectar Trust'un, Suudi Arabistan tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Katar Hayır Kurumu ile olan bağlantısından ötürü bağımsızlığının şaibeli hale geldiği savunulmuştu.

The Telegraph'ın özür beyanında, “Nectar Trust'un bağımsızlığında şüphe uyandıracak bir sebep yoktur ve İngiltere Yardım Kuruluşları Birliği, Katar Hayır Kurumunun terör örgütü olarak sınıflandırılmasının hiçbir yasal dayanağı olmadığını doğrulamıştır” ifadesine yer verildi.

Gazete, söz konusu makalelerin yayımlanmasından kaynaklanabilecek memnuniyetsizlik ve müşkül durumdan dolayı özür diledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.