Çin’in yalanı ortaya çıktı: Virüs daha erken başlamış.

Çin’in yalanı ortaya çıktı: Virüs daha erken başlamış.

Harvard üniversitesinde, uydu fotoğraflarını inceleyen araştırma ekibi, koronavirüs salgınının sonbahar başında ortaya çıktığını iddia etti.

Harvard Üniversitesinde, uydu görüntüleri kullanılarak yapılan araştırma, koronavirüs salgınının Çin'de çok daha önce yayılmış olabileceğini ortaya koydu.

Harvard Tıp Fakültesinde, farklı yıllarda çekilmiş uydu fotoğraflarını karşılaştıran araştırmacılar, Wuhan’da koronavirüsün, açıklanandan çok daha önce yayılmış olabileceği sonucuna vardıklarını açıkladı.

Geçen sonbahar ayında, Wuhan kentindeki hastanelerin otoparkındaki araç sayısının bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında büyük artış gösterdiği ve bunun koronavirüs salgınından kaynaklanan bir hastane ziyareti yoğunluğu olabileceği iddia edildi.

“Toplumsal Bozulma Yaşandı”

Boston Çocuk Hastanesi İnovasyon Başkanı Prof. John Brownstein, "Ekim ayında bir şeyler oluyordu. Açıkçası, Wuhan'da yeni koronavirüs salgınının başlangıcı olarak söylenenden çok daha önce yüksek düzeyde toplumsal bozulma yaşandı." ifadesini kullandı.

Araştırma ekibi başkanı Prof. John Brownstein, Amerikan ABC kanalına yaptığı açıklamada, istihbarat kurumlarınınkine benzer bir teknikle uydu görüntülerini analiz ettiklerinde, 2019 yazı sonunda Wuhan'daki hastanelerde yaşanan trafikte bariz bir artış gözlemlediklerini, Çin'e özel internet arama motorunda, aynı dönem yapılan tıbbi sorgulamaların da daha sonra koronavirüs ile ilişkilendirilen semptomlarla örtüştüğünü saptadıklarını ifade etti.

cin.jpg

Uydu Fotoğrafları Kriz Olduğunu Gösteriyor

Özel uydular tarafından çekilmiş yaklaşık 350 fotoğraf üzerinde karşılaştırma yapan araştırma ekibi, uzaydan çekilen fotoğrafların Wuhan'da bir kriz yaşandığını açıkça ortaya koyduğunu ifade etti.

Ekim 2018'de Wuhan'ın Tianyou Hastanesi otoparkında 171 araç tespit edilirken, aynı otoparkta bir yıl sonra yüzde 67'lik artışla 285 aracın bulunduğu gözlemlendi.

Wuhan'daki diğer hastanelerde de 2019 yılının Ekim ayında tespit edilen araç sayısında 2018'e göre yüzde 90'a varan artış olduğu belirtildi. Tongji Tıp Üniversitesinde ise araç trafiğindeki ani artışın daha erken bir tarihte, Eylül ayının ortalarında gerçekleştiği tespit edildi.

John Brownstein, Wuhan'daki hastane trafik verilerinin, o bölgede internette yapılan aramalar ile örtüştüğünü belirtti.

Prof. John Brownstein, Çin'e özel arama motorunda, aynı dönemde en sık yapılan aramaların "öksürük" ve "ishal" kelimeleri olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Koronavirüs salgını başlangıcı olarak Çin, Dünya Sağlık Örgütüne 31 Aralık 2019 tarihini vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.