Bulgaristan'da da protestolar başladı

Bulgaristan'da da protestolar başladı

Sofya da siyahilere, göçmenlere ve Romanlara yapılan ayrımcılık protesto edildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahi Goerge Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesi sonrasında büyüyen protestolar diğer ülkelere de sıçradı.

Bulgaristan Sofya'da siyahilere, göçmenlere ve Romanlara yapılan ayrımcılık prot123.jpgesto edildi.

Irkçılık ve polis şiddetine karşı sesini duyurmak isteyen yüze yakın kişi başkent Sofya'da toplandı. Protestolarda sloganların ve pankartların genelde İngilizce olduğu dikkat çekti. " Nefes alamıyorum" ve "Siyah hayatlar önemli" sloganların atıldığı barışçıl gösteriye, farklı etnik gruplardan gençler katıldı.

Facebook'ta kurulan "Feminist Seferberlik" grubu ile Sofya'daki İngiliz- Amerikan Koleji'nden öğretmen ve öğrencilerin girişimiyle düzenlenen protestoda, Bulgaristan'da Roman vatandaşlara uygulanan ayrımcılık vurgulandı. Genç eylemciler "Irkçılık Pandemidir""Irkçılığa hayır", "Polis şiddetini durdurun", "Irkçılık öldürür" ve "Romanlarla dayanışma" yazılı pankartlar taşıdı.

555.jpg

Eylemciler, ABD'de siyahi vatandaşlara olduğu gibi, Bulgaristan'da Romanlara karşı ayrımcılık olduğu ifade edildi.

BULGARLAR VE ROMANLAR HEPİMİZ BİRİZ

Eylemciler "Bulgarlar ve Romanlar hepimiz biriz", "Nefret diline hayır" sloganları da attı. Sofya'nın ünlü meydanı 'Vitoşka' Caddesi'ndeki eylemi, Bulgaristan Romanlar Kongresi topluluğu desteklemiş olsa da, eyleme katılan Roman olmadı.

irk.jpg

Katılımcılardan Ani İvanova, toplumun duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. İvanova, "Dünyada ve Bulgaristan'da ırkçılığın her çeşidine karşı koymak için buradayız.

Ülkemizde ırkçılığa karşı duyarlılığı artırmamız lazım. Birçok insan bunu sorun olarak bile görmüyor.
Burada farklı uçta gruplardan katılımcılar var. Fakat toplum olarak dikkat etmeliyiz ve ayrımcılığa izin vermemeliyiz" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.