Batılı şirketler ‘Uygurları Köle’ olarak kullandı!

Batılı şirketler ‘Uygurları Köle’ olarak kullandı!

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün (ASPI) hazırladığı raporda, Çin'in Müslüman Uygurları, dünyanın en büyük markalarına iş yapan fabrikalarda zorla çalıştırdığı ve köle olarak sattığı belirtildi.

Bitter Winter haber ajansının 28 Mayıs tarihli haberine göre, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini araştırmak için kurulan Avustralyalı bir düşünce kuruluşu Çin’in Uygurları Çin eyaletlerine yerleştirme sürecini hızlandırdığını tespit etti.

Enstitü bu sefer daha kapsamlı soruşturma yürüterek kanıt toplaması sonucu yeni bir rapor daha yayımladı.

Raporda, Çin komünist Partisinin Uygurları Çin’in iç kesimlerine zorla sürgün etme uygulamasını genişlettiği ve süreci hızlandırdığı ortaya konuluyor.

Sürgündekilerin çoğu kamp tutsakları olup Çin‘deki fabrikalarda ve ünlü markalara mal tedarik eden Çinli şirketlerde çalışmaya zorlanıyor.

Köle işçilerin tekstil fabrikaları dışında ağır görevlerde de yar aldığı beceremeyenleri ise çeşitli yollarla cezalandırdığı vurgulanıyor.

Rapora göre, dünya çapında tanınmış Batılı 83 markanın tedarik zincirlerinin Uygurların zorla çalıştırılmasından yararlandığı gösteriliyor. Ayrıca, dokuz Avrupalı şirketi de kapsayan dünya çapında önemli teknoloji şirketleri, otomobil, ayakkabı ve giyim markaları da bulunuyor.

Raporda listelenen 83 şirket arasında Almanya’nın BMW, Bush, Mercedes-Benz, Puma, Siemens şirketleri, İtalya’nın Caddy şirketi, İsveç’in H&M, Electrolux şirketi, Filipinler’den Jack ve Jill şirketi, Fransa’dan Lacoste şirketi, İspanya’nın Zara markaları bulunuyor.

Bitter Winter Networks’ün adını gizleyen bir Adidas çalışanı tarafından elde ettiği bilgilerde yüzlerce Uygur Türkünün Doğu Türkistan’daki bir kamptan Anhui Eyaletindeki fabrikaya getirildiği, çalışırken polis tarafından sürekli izlendiğini, sık sık görüş bildirisi beyan etmek zorunda olduğu ve iç koşullarının topluluktan gizli tutulmaya çalışıldığı yönünde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.