ABD basını yazdı: Esed'in en zor günleri.

ABD basını yazdı: Esed'in en zor günleri.

Washington Post gazetesi Esad’ın iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana en zor dönemini yaşadığını yazdı.

Washington Post'ta yer alan makalede, Suriye rejimi lideri Beşşar Esed Suriye'de iç savaşın çıktığı 2011 yılından bu yana iktidarının en zorlu dönemini yaşıyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Washington Post bu zorlukları, 'kuzeni Rami Makluf ile yaşadığı sorunlar, ülkede çöken ekonomi ve müttefiki Rusya'da medyada hakkında çıkan eleştirel tondaki haberlerin işaret ettiği gerilim' olarak sıralıyor.

Ülkenin güney vilayeti Dera'da patlak veren yeni isyanların da muhalif hareketlenmeleri canlandırabileceğini ifade ediyor.

Washington Post gazetesine konuşan Chatham House düşünce kuruluşundan Lina Khatip, Esad'ın 'dokuz yıllık savaşta en kırılgan dönemini yaşıyor olabileceğini' söylüyor ve şu yorumu yapıyor:

"Esed, giderek İran ve Rusya'nın desteğine daha bağımlı hale geliyor. Seçmenlerine tedarik edebileceği yerli kaynakları yok. Uluslararası meşruiyeti yok ve çatışma öncesi sahip olduğu askeri güce artık sahip değil. Araç kutusu artık boş ve doğrusu her zaman olduğundan daha zayıf halde geldi."

Esed Ve Rami Makluf Arasındaki Çatışma

Beşşar Esed ile kuzeni Rami Makluf arasındaki çatlak, Makluf'un Facebook hesabından paylaştığı mesajda dile getirdiği şikâyetlerle gündeme gelmişti. Makluf devletin malvarlıklarına el koyduğunu söylemiş ve artık Esed ile doğrudan iletişim kanalı olmadığına işaret etmişti.

Facebook'taki paylaşımlarında Rami Makluf, hükümetin 'vergi borcu' olarak istediği 600 milyon doları ödemeyeceğini belirmişti. Sahip olduğu şirket ağları aracılığıyla Suriye rejimi ekonomisini çökertebileceğini de ifade etmişti.

Washington Post, Suriye rejimi Makluf'u hedef alırken bir yandan da, savaş döneminden kar sağlayan Suriyeli elit iş insanlarından, çökmekte olan ekonomiye destek için katkı çağrıları yaptığını yazıyor.

All4Syria internet sitesinin sahibi Esed'in eski arkadaşı ve danışmanı Ayman Abdel Nour da Makluf ile yaşanan gerilimin diğer iş insanlarıyla ilişkisinden çok daha farklı ve çok daha ciddi olduğunu söylüyor. Makluf ailesinin Alevi mezhebinden gelmeleri nedeniyle geniş kitleler arasında nüfuz sahibi olmalarının da, ülkedeki etkileri ve gördükleri destek açısından önemli olduğunu ifade ediyor.

Ekonomi Batıyor

AB ve ABD'nin yaptırım uyguladığı Suriye rejiminin ekonomisi de giderek kötüleşiyor. Yerel para birimi değer kaybederken temel gıdalara erişim giderek zorlaşıyor. Muhalif isimler ise sosyal medya paylaşımları ve konuşmalarında ekonominin giderek kötüleştiğine ve artık açlık tehdidine vurgu yapıyor.

Moskova ile Şam Arasında Gerginlik

Washington Post gazetesine göre Suriye ile Rusya arasındaki ilişkilerin de gerildiğine işaret ediyor.

Gazete, en sert eleştirilerden birinin Rusya'nın eski Şam büyükelçisi Alexander Aksenyonok'tan geldi. Aksenyonok, Rusya'nın önde gelen medya kuruluşlarında çıkan yorum yazısında Esed'in siyasi tavizlerde bulunmamasının Rusya'nın siyasi çıkarlarına ters düştüğünü ve hükümetin yolsuzluk ve suçla mücadele için etkili bir yönetim sistemi kuramadığını ifade etmişti. Aksenyonok, "Rusya, verebileceği tavizlerin sınırına ulaştı" yazdı.

Rus analistler, bu tarz yorumların Moskova ile Şam arasında büyük bir siyaset değişikliğine işaret etmediği görüşünde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.